Souriya Otmani

 

„ Dennodenně pracuji na to, abych zlepšila negativní vnímání vůči islámu. “

 

foto Otmani

Souriya Otmani, mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Marockého království v ČR vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Mohameda V. v Rabatu. Po studiích působila na Oddělení školního vzdělávání anebo na Ministerstvu zahraničních věcí a spolupráce. Byla také předsedkyní Odboru rozvojové finanční spolupráce a vedoucí Organizace pro integraci žen v rozvoji.

Vaše excelence, jak náročná je v Maroku cesta za funkcí velvyslance a jak dlouhá byla ta Vaše?

„Asi máte na mysli, „jak náročné je pro ženu stát se velvyslankyní“, a to nejenom v Maroku. Protože funkce velvyslance byla historicky v mnoha zemích privilegiem rezervovaným pro džentlmeny! Bylo velmi dobře známo, že až do nedávné doby byla ministerstva zahraničních věcí velmi konzervativní úřady a diplomacie druhem exkluzivního byznysu jen pro muže. Naštěstí se časy změnily a dnes máme mnoho úspěšných velvyslankyň reprezentujících země z pěti kontinentů. Marocké ženy jsou velmi aktivní ve všech oblastech a do diplomacie se zapojily už před dvaceti lety. Já osobně jsem karierní diplomat. Z Ministerstva zahraničních věcí a spolupráce byl můj postup velmi typický a obvyklý. Postupovala jsem přirozeně přes různé pozice v rámci ministerstva (sekční šéf, vedoucí oddělení) i v rámci zahraničních pozic (poradce, zplnomocněný ministr, generální konzul a velvyslanec).“

V rozhovoru pro internetový server „zet“ jste zmínila, že čeští podnikatelé neznají moc dobře Maroko. Proč?

„Tou odpovědí jsem chtěla říct, že by se čeští podnikatelé měli dozvědět více o všech investičních, hospodářských a ekonomických příležitostech a příznivém podnikatelském prostředí, které v dnešní době Maroko nabízí. Navíc toho mohou české společnosti a obchodníci hodně nabídnou Maroku. Můj kraj je perspektivní rozvíjející se země se specifickými potřebami v oblasti průmyslu, dopravy, zemědělství, rybolovu, zdravotnictví, cestovního ruchu, atd… Velmi vysoká a konkurenceschopná kvalita českých technologií by se mohla přizpůsobit specifickým potřebám Maroka a dalších rozvojových zemí.“

Jaké jsou tedy stěžejní oblasti Česko-Marockého obchodu? A kde by se mohlo dařit víc?

„Objem Česko-Marockých obchodů v posledních pěti letech velmi výrazně vzrostl. Maroko z Česka dováží zejména elektroniku, náhradní díly pro automobily a pneumatiky, IT produkty, gumu a chemické produkty. Naopak, Maroko do Česka dováží ovoce, zeleninu, oblečení, boty, kožené výrobky, ryby a mořské plody či náhradní díly pro elektrické motory. Osobně si myslím, že je ještě prostor pro rozvoj ekonomické spolupráce mezi našimi zeměmi a velmi povzbuzuji české podnikatele v prozkoumávání některých slibných investičních oblastí v Maroku. Třeba v sektoru zemědělských strojů, agro-byznysu, energetiky a nerostných surovin, dopravy, turistiky, stavebnictví, infrastruktury či elektroniky.“

Již dříve jste zmínila, že Maroko je branou do Afriky. Jak tuto možnost ovlivnila aktuální hrozba virem ebola?

„Geostrategické umístění Maroka v severní Africe, pouze 14 kilometrů od Evropy, a jeho cenné poznatky spolu s dlouholetou podnikatelskou tradicí a zkušeností v řadě frankofonních zemí subsaharské Afriky v oblastech financí, bankovnictví, telekomunikací, bydlení, zemědělství anebo služeb, dělají z marockých podnikatelů a firem opravdu spolehlivé partnery, kteří Vás provedou po kontinentu a podělí se o zkušenosti. Aktuálně, bohužel, ohrožuje šíření viru ebola několik zemí v oblasti západní Afriky a podle WHO se situace během následujících několika měsíců nevyřeší. Bez ohledu na to si náš národní letecký dopravce, Royal Air Maroc, na rozdíl od jiných mezinárodních společností ze solidarity ponechává dané destinace a prokazuje dotčeným zemím medvědí službu.“

Je ideálním místem pro podnikatelský start v Maroku město Casablanca? Anebo byste doporučila jiné místo?

„Maroko je stabilizovaná a bezpečná země. Zažívá silný ekonomický růst, a je to nejvíce prosperující země z regionu Magreb, pátou nejvýkonnější ekonomikou v Africe a je také zařazeno mezi top „arabská“ místa k životu. Je kvalifikováno jako rozvíjející se finanční trh, a to dokonce na druhém místě. Marocké hodnocení je stabilní u ratingové agentury Standard and Poor’s a je jednou z velmi vyhledávaných rozvíjejících se ekonomik mezi producenty ropy a evropskými zeměmi. Stejně jako Čína nebo Turecko. Díky podpisu smluv o volném pohybu zboží s mnoha zeměmi je možné obchodováním s Marokem získat přístup k trhu s miliardou spotřebitelů. Casablanca je jako marocký ústřední přístav hlavní průmyslovou zónou a je ekonomickým kapitálem země. Přední marocké společnosti a mezinárodní společnosti tam nejenom působí, ale také mají v Casablance své sídlo a hlavní průmyslová zařízení. Česká republika otevřela obchodní pobočku v Casablance loni v listopadu. Je to pochopitelně důležité místo pro vstup na marocký trh, ale ne jediné. Dalšími strategickými ekonomickými osami jsou, podle typu činnosti, která podnikatele zajímá, například Tangier, Oujda, Rabat, Marrakech anebo Agadir. Každopádně doporučuji všem českým podnikatelům, kteří se zajímají o byznys v Maroku, aby kontaktovali naši ambasádu nebo komunikovali přímo s marockou agenturou pro rozvoj investic. (www.invest.gov.ma)“

Jaká je vlastně obchodní mentalita v arabských zemích? Je jiná než v Evropě?

„Kultura je jiná, pozadí je jiné. Mentalita je velmi různá dokonce i mezi jednotlivými arabskými zeměmi. Ale pokud se na to podíváme subjektivně, tedy pokud chcete být úspěšný byznysmen, neměli byste mít evropskou, asijskou nebo africkou mentalitu. Měl byste mít tu jedinou mentalitu, která vás může dovést k úspěchu a prosperitě – tou je právě obchodní myšlení. Mám tím na mysli profesionalitu, přísnost, tvrdost, poctivost a plné respektování partnerů.“

Ovlivnilo „Arabské jaro“ turismus v Maroku?

„Vůbec. Marocký turismus naštěstí nebyl ovlivněn politickými turbulencemi v arabských zemích. Spíše naopak, abych řekla. Někteří z turistů, kteří byli zvyklí jezdit do Egypta nebo Tuniska si namísto toho zvolili Maroko či Turecko. Právě kvůli převažující stabilitě a bezpečnosti v těchto zemích. Pokud jde o české turisty v Maroku: v roce 2013 jsme zaznamenali 78 procentní nárůst a čísla stále rostou.“

A máte v Česku na starosti i tuto oblast?

Turismus byl vždy strategickým sektorem marocké ekonomiky a samozřejmě i naše ambasáda, spolu s Národní marockou turistickou radou, tvrdě pracuje na zviditelnění Maroka. Náš stát získal v Praze mezi lety 2013 a 2014 ocenění od Holiday world travel a jsme velmi hrdni na to, že jsme oceněnou zemí v rámci uplynulého festivalu i nadcházejícího karlovarského Turistického filmového festivalu v říjnu 2014.“

Co ví Maročané o České republice? A co Vás osobně v Česku nejvíce překvapilo?

„Každý Maročan vyrůstal alespoň jednou v životě s botami Baťa! Velmi známá je také automobilka Škoda. Maročané obecně oceňují globální provedení a vysokou kvalitu české technologie. Osobně jsem před příchodem do České republiky věděla, že se jedná o nádhernou zemi. Ale velký dojem na mě udělala krásná architektura, hrady a zámky i velmi bohatý a rozmanitý kulturní život nejen v Praze, ale také v regionech. Slyšela jsem o tom, že diplomaté soupeří, aby měli šanci být jmenováni právě v České republice a naprosto tomu rozumím!“

Naopak – co z Vašich zkušeností ví Češi o Maroku? Jaké největší předsudky mají?

„Mám velmi dobré přátele Čechy a jsem pozitivně překvapena z množství Čechů, kteří mi během setkání řekli: „Už jsem navštívil Vaši“ zemi anebo „Znám Vaší zemi!“ Samozřejmě, pokud se budeme bavit obecně, tak toho bohužel Češi o Maroku moc neví. Až na to, že se jedná o arabskou a muslimskou zemi se všemi špatnými a nespravedlivými předsudky, které se k tomu vážou. Osobně, stejně jako všichni mí kolegové velvyslanci z arabských a muslimských zemí, dennodenně pracuji na tom, zejména v oblasti kultury, abych změnila negativní vnímání vůči Islámu. Je nesmírně důležité dělat rozdíl mezi Islámem, což vždy bylo a bude náboženství míru, tolerance, vyváženosti a umírněnosti a těmi, kteří bohužel používají a zneužívání jméno našeho posvátného náboženství k páchání teroru, zločinů, hrůzy a ničení.“

Před rokem jste v Plzni řekla: „Nepovažuji se za feministku, ale zajímám se o postavení žen v arabských zemích.“ Tato situace se ale s větším vlivem islamistů změnila…

„Ano, máte naprostou pravdu. Žádné právo, zlepšení postavení, krok vpřed nebo evoluce v rozvoji statusu žen v arabském světě, neznamená, že se to podařilo prosadit nadobro. Překážky jsou vždy možné a je to spíš nepřetržitý zápas za obranu, ochranu a zlepšení našich práv. Zejména v arabském regionu, kde jsou některé země hluboce ovlivněny politickými a sociálními konflikty, válkami nebo teroristickými činnostmi. Připomeňme si třeba neuvěřitelný únos nigerijských dívek přímo z jejich školy. Je smutné si připustit, že prvními oběťmi jsou vždy ženy. Jsem hrdá na to, že jsme v mé zemi prošli jakousi revolucí, pokud jde o postavení ženy, a to přijetím nového zákoníku o rodině v roce 2004. Tento zákoník výrazně zlepšil postavení marockých žen a zajistil jim důležitá práva a povinnosti v zájmu celé jejich rodiny a dětí. Díky marockému králi, H.M Mohammedovi VI, který má opravdový zájem o zlepšení podmínek marockých žen a také velmi dynamickému marockému ženskému hnutí, pokračujeme ve svém úsilí s cílem získat lepší zákony a předpisy na ochranu a podporu postavení marockých žen.“

Zajímá se Evropa o tato témata? Jaká je reakce například politické reprezentace v Česku?

„Evropská unie se podle mě o tato témata zajímá velmi. Zlepšení postavení žen a jejich ochrana jsou jednou z hlavních priorit jak pro EU, tak pro OSN, a tedy pro celý svět. Zejména v dobách válek a konfliktů. Maroko velmi úzce a důkladně spolupracuje s Evropskou unií, pokud jde o toto téma.“

Navštívila jste už všechny regiony v České republice?

„V České republice jsem již třetím rokem a dělám vše pro to, abych každý rok navštívila co nejvíce regionů. Podařilo se mi navštívit řekněme, ty hlavní, jako je Brno, Ostrava, Plzeň, Hradec Králové, Pardubice, Karlovy Vary, Český Krumlov, Ústí nad Labem. Kdykoli to bylo možné, setkala jsem se s hejtmany, starosty, univerzitními rektory či děkany. Podílela jsem se také na některých obchodních fórech v souvislosti s „arabským světem“. Návštěvy dalších regionů mám v plánu.“

Který region na Vás zapůsobil nejvíc?

„Pozitivní dojem na mě zanechaly všechny regiony, které jsem navštívila. Řekla bych, že každý z regionů má svou vlastní charakteristiku a ekonomický, kulturní a turistický potenciál. Všechny moje návštěvy byly vysoce informativní a velmi mě obohatily.“

Jaký bude Vaše hlavní pracovní náplň na podzim a v zimě?

„Tento rok slavíme 55let od navázání diplomatických vztahů mezi Marockým královstvím a Českou republikou. Mým cílem je dobře využít těchto speciálních oslav a spojit dohromady marocké a české občanské společnosti s cílem podpořit lepší chápání a porozumění a vybudovat mezi mini „kulturní mosty“. Podzim budu mít velmi nabitý, protože naše ambasáda plánuje na počátku října společně s českými partnery – Pražským týdnem architektury, Pražským architektonickým festivalem a Musica Classica Libera – velmi zajímavé marocké kulturní události. Slavní maročtí architekti, spisovatelé, malíři, hudebníci a básníci přijedou z Maroka a z Francie, aby oslavili Marocko-České přátelství. Jak už jsem zmínila, Maroko je oceněnou zemí v rámci říjnového Karlovarského turistického festivalu, což znamená marockou hudbu, gastronomii, módní přehlídky a spoustu zábavy. Kazdy zájemce je srdečně zváni, aby se k nám připojil!“

Má velvyslanec také letní prázdniny?

„Samozřejmě, že máme zasloužené letní prázdniny! Obvykle se vracíme domů, navštívit rodinu a příbuzné v Maroku. Ale toto léto, vzhledem k velmi nabitému programu, který mě v následujících týdnech čeká, jsem se rozhodla zůstat v České republice. Společně s rodinou jsme navštívili dvě nádherná místa na Uherskohradišťsku, Zámek Ořechov a Hrad Buchlov.“

Autor: Jaroslav Kramer