“Nafigate se stane světově známou značkou kosmetiky”
Česká firma NafigateCosmetics v říjnu 2018 představila nový kosmetický výrobek, který nepoužívá mikroplasty. Tento produkt zajistil Čechům světové prvenství v přístupu ke kosmetice. Nové sprchové peelingové mléko s přírodním polymerem P3HB je založené na unikátním vývoji od českých vědců. Produkt má na obalu obrázek mořské želvy, s cílem upozornit spotřebitele na závažný problém mikroplastů ve vodě. Protože se v časopise Czech Leaders tématům inovací v podnikání věnujeme pravidelně, s radostí jsem přijala pozvání na oběd od Ondřeje Mynáře, CEO NafigateCosmetics. Ještě nikdy mi pracovní oběd neutekl tak rychle. Obdivovala jsem, jak je Ondřej nejen mladý a úspěšný, ale navzdory úspěchům zůstává skromný a pokorný. Ve firmě začínal jako brigádník a postupně se propracoval až na pozici CEO a řízení firmy plně převzal od své maminky, Lenky Mynářové. Do budoucna hledí Ondřej Mynář s optimismem. Procestoval téměř celý svět, ale rozhodl se, že podnikat bude i nadále v České republice. O českých vědcích mluví s nadšením, stejně jako o svých snech. Osobně jsem ráda, že se do speciálního čísla vydání věnovaného 100. výročí Československa dostal právě on, jako zástupce mladé nové generace leaderů, kteří navazují na tradiční průmyslovou tradici První republiky, zároveň však mají globální zkušenosti i ambice.
Ondřeji, jaká byla cesta od akademického výzkumu nanovláken k světově unikátnímu kosmetickému výrobku?
Výzkum začal ve firmě NafigateCorporation zaměřené na vývoj nanovlákenných aplikací využívaných k filtraci vody a vzduchu, či na využití nanovláken v biotechnologiích. V rámci svých aktivit se NafigateCorporation věnovala i vývoji nanovláken sloužících k použití na pleť. Zkoumání látky keturan? bylo součástí medicínského výzkumu, který se jevil jako velmi perspektivní. Ukázalo se, že právě nanovlákna dokážou například aktivně vázat hnis v případě akné. Došlo k tomu, že skupina čítající okolo 15 vědců se rozhodla pro odvážný inovativní krok – posunout výzkum do sféry kosmetiky. Medicínský výzkum je totiž jak finančně, tak časově náročný z pohledu schvalovacích a regulatorních postupů a trvá desetiletí, my musíme být schopni reagovat v řádu týdnů. Nu, a na základě tohoto výzkumu nanovláken v oblasti kosmetiky vznikla v roce 2015 firma NafigateCosmetics.
Příběh NafigateCorporation a NafigateCosmetics může sloužit jako ukázkový příklad propojení primárního a aplikovaného výzkumu. Na začátku ovšem nebyl okamžitý úspěch, ale neúspěch klíčového produktu, což vlastně potvrzuje známý fakt, že první neúspěch je u start-upů běžný a nic neznamená.
Výzkum nanovláken a jejich účinnosti se opravdu stal základem NafigateCosmetics. NafigateCosmetics začala jako spin-off projekt s produktem AcneInvisible. Už samotný nápad postavit firmu pouze na jediném produktu nebyl nejlepší. AcneInvisible se jako produkt neosvědčil. Stálo nás to hodně peněz a energie, na druhou stranu jsme se v mnohém poučili. Produkt jako takový jsme po roce a půl úplně stáhli z trhu, protože nesplňoval naše vysoká očekávání. Během doby úpravy produktu se nám ovšem potvrdila účinnost nanovláken v kosmetice, zákazníci sami začali poptávat další výrobky a postupem času vyžadovali celou produktovou řadu. Postupně jsme tak vyvinuli Nano-Eye Lift, který slouží k okamžité redukci vrásek. Studie, kterou máme ověřenou Státním zdravotním ústavem, dokazuje, že po 30minutové aplikaci dochází k redukci až 75 % vrásek. Nanovlákna zároveň otevírají póry, a tak umožňují průnik dalších aktivních látek do pleti. Postupně jsme na trh uvedli krémy, séra a další produkty, tak, jak je tomu běžné u ostatních kosmetických společností. Celkový počet našich produktů dosáhl během tří let počtu 36. Máme nejen tisíce zákazníků, ale i více než 350 partnerských salónů, kde si zákazníci mohou výrobky z celé řady vyzkoušet. Nabízíme tedy produkty zaměřené nejen redukci vrásek, či hydrataci, ale i krém s aktivními látkami obsahující kyselinu hyaluronovou. Na trh se snažíme neustále uvádět nejen nové výrobky v podobě kosmetických produktů, ale spojit s nimi i technologické inovace, které naše výrobky činí jedinečnými.
Váš kariérní příběh trochu připomíná americký sen. Do NafigateCorporation jste nastoupil jako brigádník, postupně jste se propracoval přes funkce marketingového manažera a ředitele marketingu. V NafigateCosmetics jste spolumajitelem firmy, předsedou představenstva a celou firmu řídíte.
Ano, začínal jsem přípravou podkladů a prezentací. Komunikace NafigateCorporation se odehrávala na vědecké úrovni, probíhala na odborných veletrzích a byla orientovaná na vývoj. Po založení kosmetické firmy jsem byl jediný, kdo měl základy komunikačního marketingu, uměl jsem komunikovat na sociálních sítích, dokázal jsem uzpůsobit komunikaci koncovému zákazníkovi. Najednou jsem začal řešit zcela jiné otázky týkající se legislativy či podkladových produktů. Po třech letech mohu s klidným svědomím říci, že máme vše dobře vychytané a tým má parádně našlápnuto! Zaměstnáváme 15 lidí, v letošním roce cílíme na obrat přes 8 miliónů.
Pojďme nyní k vaší horké novince, kterou jste představili v říjnu a která je světovým unikátem v oblasti kosmetiky.
Jedná se o sprchový gel na bázi biopolymeru, který doposud v kosmetice používán nebyl. Náš výrobek tedy nepoužívá mikroplasty, které se jako mikročástice dostávají do vody a velmi přispívají k narušení ekosystému, neboť mikroplasty se v přírodě rozkládají stovky let. Technologie Hydal opět pochází z NafigateCorporation. Mimochodem, technologie Hydal získala letos první místo v soutěži Inovace pro udržitelný rozvoj. Jedná se o novou technologii, která jako jediná na světě umí průmyslově zpracovat a využít použitý fritovací olej a přeměnit ho na zcela novou, vysoce hodnotnou surovinu biopolymer typu PHB. Ten se právě dále využívá buď jako surovina pro výrobu bioplastů nebo jako přírodní rozložitelný mikroplast. NafigateCosmetics je úspěšná v uchopení nápadů skvělých českých vědců a propojením na koncový trh. Jsem rád, že mohu na trh přinášet inovace pocházející od českých vědců, kteří dokážou dělat světovou vědu za zlomek ceny. Přenos inovací z laboratoří na koncový trh je totiž velmi složitý.
Vypadá to, že jste našli svatý grál na propojení primárního a aplikovaného výzkumu. Nad odpovědí na tuto otázku si lámou hlavu i ve velkých společnostech. U vás je tedy na prvním místě zákazník, nikoliv věda jako taková.
Za vším stojí jednotné úsilí všech zúčastněných. Všichni se totiž snažíme o co nejlepší produkt pro zákazníka. Řešíme spoustu výzev, legislativou počínaje. Pokud jste v něčem průkopník, například v použití biopolymerů v kosmetice, tak musíte navrhnout nějaké speciální testy, protože prostě takový postup nikdo doposud nepoužil. Akceschopnost celého týmu se osvědčí hned při prvním nestandardním postupu. Jsem opravdu hrdý na to, jak je v obou společnostech, NafigateCorporation i NafigateCosmetics, tým poskládaný. V NafigateCorporation velmi dbají na talent management, na řešení problému ohledně nepoužívání mikročástic pracovala i řada mladých naprosto geniálních doktorandů, kteří byli podporováni zkušenějšími pracovníky firmy. Druhý tým, z NafigateCosmetics se potom doslova vrhnul na vyřešení otázek kolem legislativy spojených s uvedením výrobku na trh. Zákazník totiž u produktu vyžaduje všechny standardní vlastnosti, inovace jsou až druhotné. Uvedu příklad: při použití sprchového gelu musí být zachován příjemný pocit z použití, doteku, pěnivosti a tak dále, inovace je v tomto případě až druhotná. Vlastnostmi musí být produkt stejný, a k tomu my přidáváme další hodnotu, tj. ekologický přístup, neboť produkt je ve vodě zcela odbouratelný. V cyklu produktového vývoje máme jednu fázi, kterou moc firem nemá. U nás se žádný produkt nedostane na trh, dokud nemáme příznivé komentáře od zákazníků. Využíváme k tomu síť salónů, kde pravidelně testujeme nové výrobky. Na zpětnou vazbu od našich zákazníků velmi dbáme a na jejím základě upravujeme recepturu. Často i opakovaně. Na druhou stranu jsme velmi rychlí a schopni reagovat v řádu týdnů či několika měsíců. Občas produkt ani neuvedeme na trh, protože víme, že bychom nebyli schopni dostát svému slibu a firemním hodnotám. Děláme produkty bez parabenu, a pokud používáme parfemaci, pak pouze přírodní.
Dalším často diskutovaným tématem je problematika nástupnictví. Firmu jste přebíral od maminky, která ovšem původně chtěla, abyste se věnoval sociologickým průzkumům. Jak se Vám s maminkou pracuje?
Víte, s maminkami v práci je to někdy těžké. Na druhou stranu jsem si vědom toho, že za mnohé, čeho jsem dosáhl, vděčím právě jí. Díky ní jsem mohl cestovat, v Číně organizovat veletrhy či si zkusit jednání s významnými obchodními partnery. Co se týče businessu, jsme každý jiný. Maminku bych charakterizoval jako energetický uragán. Firmu mi předala úplně, vícečlenné vedení nevnímám jako možné. Na nástupnictví jsem byl dobře připraven, odmakal jsem si to. Všichni zaměstnanci mě znali, některé jsem sám nabíral. Skutečnost, že jsem pomáhal firmu budovat a odborně jsem rozuměl problematice, mi velmi pomohla. Často se setkávám s případy, že přijde firmu řídit někdo zvenčí. Osobně to nepovažuji za vhodné, firmu je potřeba znát dobře zevnitř. Je to snadnější i pro získání důvěry lidí, když vás znají jako pracovitého člověka, který má vizi firmu posunout.
Jaká je Vaše vize?
Vybudovat světově známou značku kosmetiky, založenou na technologických inovacích. Využít úžasného potenciálu českých vědců a rozvíjet podnikání v České republice, která je skvělou zemí k podnikání. Českou republiku mám procestovanou celou. V současné době máme provozy či spolupracující instituce v Ostravě, Hradci Králové, Liberci a Praze. Chybí nám lepší PR a jsem rád, že mohu přispět svou vizí firmy, která má potenciál změnit svět.
Linda Štucbartová
(Tento rozhovor je volným pokračováním série o inovacích. Doporučujeme předchozí rozhovory s Jiřím Kůsem o nanotechnologiích a Soňou Jonášovou o cirkulární ekonomice. Rozhovory jsou dostupné on-line na www.czechleaders.cz/interviews)