“Moje životní talk show”
S přítelkyní a kolegyní Andreou nás pojí mnohé: koučování i psaní, rozhovory se známými osobnostmi i touha podporovat ženy na jejich kariérní cestě. Andrea sama odmoderovala nejen stovky zpravodajských relací, ale i zásadních rozhovorů, mimo jiné s takovými osobnostmi jako Placido Domingo či Niki Lauda. V určitém momentě televizní prostředí ze dne na den opustila a dala přednost záchraně manželství. Opustila nejen práci, ale i rodné Slovensko a následovala manžela do Francie. Nyní žije a pracuje v Singapuru. Z nejvyšších pater žurnalistiky přesměrovala do nejvyšších pater businessu. Jako Executive Coach se věnuje neurobehaviorálnímu modelování a přístupu rozvíjejícímu business development .
Zdá se výše napsané jako příběh z červené knihovny? Nedivte se, všichni slavní spisovatelé se shodnou na tom, že nejlepší scénáře píše život sám.
Andreu Vadkerti možná někteří pamatují jako moderátorku z televize Markíza, kam nastoupila v roce 1995, poté co v 19 letech vyhrála konkurz nad více než 5000 uchazečkami. Během televizní kariéry ještě stihla vystudovat mezinárodní obchodní právo a finance na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Na Markíze moderovala hlavní zprávy do roku 2000. Navzdory velkému pracovnímu vytížení jí v rámci moderování chyběla možnost tvořit a tak kromě zpráv ještě stíhala rozhlasovou talk show. Markízu opustila v roce 2000, v době, kdy její tehdejší snoubenec rozjel konkurenční televizi TA3. Projekt nové televize, označované za středoevropskou CNN, mu pomohla vytvořit, ale do televize nenastoupila, neboť si nedokázala představit, že by šéf, pro něhož pracuje, byl jejím partnerem a nadřízeným v jedné osobě. Následovalo proniknutí do světa businessu, v letech 2000 až 2003 byla ředitelkou komunikace a PR ve firmě Slavia Capital. Pohybovala se ve světě mergerů, akvizicí, tradingu a zároveň potkala svého současného manžela.
V roce 2003 přijala nabídku vrátit se do světa televizních studií, tentokrát do Slovenské televize. Tehdy začala uvádět riskantní, ale dle jejích slov nejzajímavější formát “Vadkerti talk show”, na kterém se podíleli i novináři z RTL. Poslední talk show vysílala v osmém měsíci těhotenství, jednalo se o hloubkové interview s třemi ženskými vražedkyněmi a 80 členným komparzem z řad ostatních vězňů. Skutečnost, že Andrea dělá vše naplno, platí i pro její kariérní pauzu. Věnovala se dětem a rodině, během 13 měsíců k dceři Sophii přibyl ještě bratr Raphael. Opět jí chyběla kreativita, pokračovala tedy s psaním scénářů. V roce 2007 se vrátila před kamery, dostala další nabídku ze Slovenské televize. A zase – jedna kariéra jí nestačila, začala se tedy věnovat koučinku a získává první mezinárodní certifikace. V roce 2010 se vrátila do TA3, aby odstartovala interview show Portrét. Za své hloubkové rozhovory se zachráncem židovských dětí Sirem Nicolasem Wintonem a legendárním moderátorem CNN Larry Kingem získala dvakrát za sebou Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor v elektronických médiích. V příštím roce bude francouzská televize Arte v jubilejním dokumentu o Pierru Richardovi vysílat její rozhovor s tímto nezapomenutelným komikem.
Andreo, na rok 2018 připadá nejen výročí 100 let od založení Československa, ale i 25 let od rozpadu Česko-slovenské republiky. Protože znalost slovenštiny, ale i češtiny mezi běžnou populací druhého státu upadá, pojďme rozhovor udělat dvojjazyčně, česko-slovensky. Andreo, narodila ses v Československu, poté ses stala občankou Slovenské republiky, žila jsi ve Francii a nyní působíš v Singapuru. Jaká je Tvoje identita?
Československá, slovenská, evropská nebo se vnímáš jako světoobčanka? Ako hovorí Adriana Sklenarikova, narodila som sa v krajine, ktora už neexistuje. Do maďarskej rodiny na juhu Slovenska. Mojím rodným jazykom je maďarčina, po slovensky ma naučili v škole. Pracovným jayzkom sa stala angličtina, francúzština je jazykom ku ktorému som sa dopracovala srdcom a životom v Nice. Som svetoobčan, ktorému koluje v žilách krv starej Európy.
Představ si, že by ses na svoje bio v úvodu podívala očima novinářky. Která otázka by Tě napadla jako první? A jak zní odpověď?
Asi by ma zaujal každý nový začiatok. Aké to je opakovane ťahať šťastenu za nohu a skúšať robiť to čo ešte nikdy nikto nespravil. Prvé komerčné televízne spravodajstvo, prvá denná talkshow, prvé nedabované rozhovory so zahraničnými osobnosťami, prvý kauč neurobehaviorálneho modellingu v krajine, ktorá pre toto zameranie nemá ani len profesionálnu kolonku. A odpoveď ? Byť pokušiteľom a dobrodruhom v profesii je nesmierne záživné. Veríte niečomu a idete za tým. Ženie vás viera, vsádzate na šťastie aj na talent. Netreba vyčkávať, treba konať aj keď úspech nie je garantovaný.
Tak a teď k mým otázkám. Zatímco platí cherchez la femme, z Tvého dosavadního životopisu vyplývá, že Ty jsi často naopak reagovala na situaci u Tvých partnerů. Zároveň se Ti však podařilo udržet si vlastní identitu. Co vždy bylo Tvým posláním?
Nikdy som nestratila hlavu kvôli kariére či vzťahu. Ak niečo robím alebo niečomu verím, idem do toho naplno. Nie však do tla. Ak ma zrádzalo jedno, utekala som k druhému. A to mi vždy pomohlo udržať sa nad hladinou.
Vnímám, že Ti během exponovaných pozic, ať již v roli moderátorky nebo i matky, chyběl prostor pro kreativitu. Co Tě od psaní přivedlo ke koučinku?
Kaučing a moderovanie majú veľa spoločného. Kladiete otvorené otázky, hľadáte rôzne uhly pohľadu. Ženie vás zvedavosť a neustále objavujete. Akurát kaučing sa deje v plnej intimate, pri televíznom rozhovore sa intimitu snažíte navodiť, sleduje vás však celý svet. Písanie je výsostne intímna záležitosť. Pre mňa pri plnom sústredení to bola vždy aj forma meditácie. Tvorivosť je môj únik od každodennej reality.
Jak vnímáš samu sebe v roli kouče?
Vnímam sa viac ako konzultantka, ktorá vie posúdiť kedy vytiahnúť kaučing ako najadekvátnejší nástroj na dosiahnutie cieľa. Ak treba, sme orientovaní s klientom pragmaticky, riešime vynaliezavo problem. Komplexnosť vecí a lovenie riešení je naša platforma. Keďže moja báza je v neuropsychologii, je to pre mňa aj možnosť ako doslova menit paradigmy zmýšľania klienta. Otvárate s ním nové svety. Každý den som svedkom toho ako sa ľudia snažia byť viac človekom.
Jak Tě charakterizují Tví klienti?
Otvorená mysel, pragmaticka, vie udrieť klinec po hlavičke, rozuzliť problem. Holistická, disciplinovaná, chápavá. Asi tieto charakteristiky sa najčastejšie objavujú v hodnoteniach.
Říká se, že prostředí médií je návykové. Chybí Ti lesk a sláva televizních studií?
Televízne štúdiá mi ani nechýbajú tak ako možnosť šíriť hodnotné myšlienky cez media. Veľa razy stretnem človeka pri ktorom si povzdychnem a poviem si Bože aký super rozhovor by sme spravili, ku koľkým ľuďom by sa dostali hlboké posolstvá…
Na základě Tvé zkušenosti, je dvoukariérové manželství možné?
Áno, len obidvaja musia byť pripravení z času na čas obetovať kariéru pre blaho ostatných. Kariéra nie je diktátor predsa.
Před třemi lety jste přesídlili z Francie do Singapuru. Jakou další kapitolu v životě se chystáš rozepsat?
Nuž doslova rozepsat. Píšem knihu o sile ega a ako s ním žiť. Je kompilátom skutočných príbehov mňa aj mojich klientov a neurovied. V Singapúre mám všetky predpoklady nato aby som ju dokončila. Teraz ma trocha spomalil 10 mesačný Philip Ernest, moje tretie dieťatko. Snažím sa vychutnať si všetky chvíle s ním. Takisto sme tu rozbehli Atairu leadership vzdelávanie žien a mentoringový program Odyssey.
Závěrečný vzkaz čtenářům Czech and Slovak Leaders?
Keď umlčíte ego, rozozvučíte srdce.
Autor: Linda Štucbartová
Foto: Archiv
[…] Rozhovor vznikl pro magazín Czech & Slovak Leaders. […]