ZOO PRAHA PŘEDSTAVUJE ZVÍŘECÍ SIROTKY

Ne všechna zvířata v Zoo Praha se těší stejné pozornosti sponzorů a adoptivních rodičů. Zebra Grévyho – největší a současně nejohroženější druh těchto pruhovaných lichokopytníků – patří mezi ty opomíjené. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Ne každé zvíře v Zoo Praha se těší pozornosti sponzorů či adoptivních rodičů v uspokojivé míře. Opomíjené druhy teď zahrada tradičně během Adventu představuje veřejnosti. Jejich podpora může být skvělým vánočním dárkem, který potěší nejen vaše blízké, ale současně pomůže našim zvířecím sirotkům.

Některá z našich zvířat mají mnoho sponzorů a adoptivních rodičů. V tomto ohledu jsou nejoblíbenější surikaty, vombat nebo tučňáci. Několik druhů se však nachází na opačné straně škály, a to buď proto, že je chováme příliš krátce, nebo jsou zkrátka přehlížené. Naše tradiční prosincová adopční kampaň proto vybízí k podpoře těchto sirotků,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s tím, že kromě savců jsou v kampani zastoupeni i ptáci, ryby, plazi či bezobratlí.

Adopce zvířat je již tradičním a oblíbeným produktem Zoo Praha. Adoptivní rodič se stává členem širokého klubu přátel zoo, je zván na významné společenské akce: například na slavnostní zahájení nové sezóny na jaře, na výroční slavnost v září či na setkání sponzorů na podzim. Kdo konkrétně tedy letos hledá své mecenáše?

Mezi zmiňované, možná překvapivě, patří například zebra Grévyho. Největšího a současně nejohroženějšího druhu těchto nezaměnitelných lichokopytníků zbývá v Keni a Etiopii necelé dva tisíce jedinců. Ohrožuje je úbytek vodních zdrojů i konkurence dobytka. V Zoo Praha je lidé naleznou v blízkosti žiraf v Africkém domě.

Štětkouni afričtí teprve minulý týden obydleli jednu z hlavních expozic Rezervace Dja. Adopce či sponzoring těchto rezavých pralesních prasat může být odvážně vtipným vánočním darem. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Dosavadními sirotky jsou i staronově chovaní štětkouni afričtí. Dva bratři teprve minulý týden obydleli jednu z hlavních expozic Rezervace Dja. Adopce či sponzoring těchto rezavých pralesních prasat může být odvážně vtipným vánočním darem.

I další zástupci kamerunské fauny osídlivší nový pavilon goril teprve hledají své podporovatele. Talapoin severní, oproti gorilám naopak jeden z nejmenších primátů Afriky, zaujme nejen svými rozměry, ale i nazelenalou barvou srsti a mezi opicemi výjimečnou schopností plavat. Portrét vůdčího samce Šklíby na adopční listině vykouzlí úsměv na tváří nejednomu milovníkovi zvířat.

Talapoin severní, jeden z nejmenších primátů Afriky, zaujme nazelenalou barvou srsti a mezi opicemi výjimečnou schopností plavat. Portrét vůdčího samce Šklíby na adopční listině vykouzlí úsměv na tváří nejednomu milovníkovi zvířat. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Rezervaci Dja ale neobývají jen ochlupené siroty. V jenom z vivárií můžete pátrat po málo prozkoumané želvě ohebné. Tajuplná obyvatelka pralesního podrostu se vyznačuje částečně uzavíratelným krunýřem i oblibou v pojídání drobných obratlovců. I ona se teď shání po adoptivních rodičích.

Pozornost si zaslouží i tvorové, kteří ve většině lidí nevyvolávají libé pocity. Zákeřnice hrozivá – až pět centimetrů velká, dravá ploštice – nepochybně patří do této kategorie. I ona obydlela vivária Rezervace Dja. V době, kdy ve světě hmyzu rapidně ubývá, je připomínka jeho barvitosti i nenahraditelnosti zásadním sdělením. Adopce impozantně vyhlížejícího hmyzího lovce s přiléhavým názvem potěší ty otrlejší z příznivců zoo.

Tajuplná obyvatelka pralesního podrostu želva ohebná se vyznačuje částečně uzavíratelným krunýřem. I ona teď pátrá po svých adoptivních rodičích. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Opomíjeným druhem je i nápadně zbarvená husice australská. Příbuzná našich kachen obývá mělké vody daleké Austrálie. Není proto divu, že v Zoo Praha ji návštěvníci naleznou v Darwinově kráteru po boku vombata či klokanů. Stejně jako v přírodě, také zde žijí husice v páru, který spolu často zůstává po celý život. Podporu husice tak můžou lidé svým blízkým darovat i jako vzor zvířecí věrnosti.

Své adoptivní rodiče hledají i docela němé tváře, které se prohánějí ve vodních příkopech pavilonu Indonéská džungle. Asijský sumec pangas vláknoploutvý je oproti kulinářsky proslavenému pangasovi spodnookému kriticky ohrožený; v jednom ze smutných seznamů se dokonce ocitl v první stovce nejohroženějších druhů světa. Může za to nezodpovědné vodní hospodářství i intenzivní lov. Adopce těchto „sladkovodních žraloků“ jistě udělá radost nejen všem vášnivým akvaristům.

Kromě zvířecích sirotků můžete samozřejmě vybírat ze stovek dalších druhů zvířat chovaných v Zoo Praha. Adopční či sponzorský formulář snadno vyplníte na webu https://www.zoopraha.cz/jak-pomoci/adopce/seznam-zvirat-pro-adopci.

Pozornost adoptivních rodičů by si zasloužili i tvorové, kteří ve většině lidí nevyvolávají libé pocity. I oni mají v ekosystému svou roli. Zákeřnice hrozivá – až pět centimetrů velká, dravá ploštice – nepochybně patří do této kategorie. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha