Ve dnech 29. srpna až 5. září zamíří předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil na oficiální návštěvu Taiwanu. K delegaci přizval ve spolupráci s Česko-taiwanskou obchodní komorou také české firmy a podnikatele. Delegaci má doprovázet 46 zástupců českého byznysu. Získají tak jedinečnou možnost prezentovat své produkty a služby, seznámí se s povahou taiwanského trhu ve svém odvětví a budou mít možnost jednání s konkrétními potenciálními partnery.
Smyslem podnikatelské mise na Taiwan je oživit obě ekonomiky, vytvořit nové příležitosti pro rozvoj obchodních vztahů, posílit spolupráci demokratických zemí a podpořit technologické inovace. Taiwanská mise dala příležitost hlavně českým technologickým start-upům, kteří obvykle na zahraniční delegace přizváni nebývají. V Taipei se mají setkat s taiwanskými protějšky, které podnikají v podobně zaměřených oblastech, jako jsou IoT (Internet of Things), ICT (informační a komunikační technologie), AI (umělá inteligence), nanotechnologie, průmysl a strojírenství, životní prostředí, stavebnictví, zdravotnictví, biotechnologie, vysoké školy.
Na programu bude Business Summit a B2B jednání v Taipei, a to jak obecně tak podle odvětví: umělá inteligence a „smart machines“. Podnikatelé navštíví řadu start-upových inkubátorů, science parků a výzkumných institucí, např. místní Science park či Industrial Technology Research Institute, a také řadu taiwanských firem v oblasti ICT, umělé inteligence a smart machines.
„Mám radost, že na Taiwan míří projekty, které mají specifické technologické zadání v progresivním oboru a které mají velký potenciál rozvoje i do budoucna. Setkání s taiwanskými partnery je pro ně jedinečná příležitost, která může nastartovat další spolupráce. Taiwan je plný inovací a pro české firmy je nyní prioritou hledat cesty, inovovat a posouvat se dál. Česko-taiwanská obchodní komora se o hledání příležitostí a propojování snaží dlouhodobě, díky panu předsedovi Senátu můžeme v této specifické době nabídnout firmám a podnikatelům šanci, kterou kvůli Covidu nikdo jiný nedostane,“ uvedl Pavel Diviš, předseda Česko-taiwanské obchodní komory.
Proč Taiwan
Taiwan dlouhodobě představuje jednu z nejinovativnějších a nejkonkurenceschopnějších ekonomik nejen v rámci regionu, ale je lídrem i ve světovém měřítku. Taiwanské investice České republice dosahují výše 161 mil USD . Jsme tak 4. největším příjemcem taiwanských investic v Evropě. Z pohledu FDI per capita je ČR dokonce 3. největším příjemcem za Nizozemím a Velkou Británií (zdroj: Ministry of Economic Affairs, Investment Commission, Taiwan). Pro taiwanské investory představuje Česká republika skutečnou vstupní bránu do střední Evropy. ČR a Taiwan nyní potřebují strategické obchodní partnerství, které by tento trend podpořilo a dále rozvinulo.
Taiwanské investice u nás od roku 2008 vytvořily celkově přes 18 000 pracovních pozic, tím Taiwan předstihl nejen Čínu (přes 4 000 pozic), ale také Japonsko a Jižní Koreu. V hodnocení podnikatelského prostředí se Taiwan nachází na 15. místě, jak uvádí World Bank Group ve své studii Doing Business 2020, v níž srovnává indikátory ekonomik 190 zemí. Podle Světového ekonomického fóra (World Economic Forum) se Taiwan v hodnocení konkurenceschopnosti za rok 2019 umístil na 4. místě, Čína na 24. místě a Česko na 29. místě. Tento index mapuje konkurenceschopnost ve 141 ekonomikách prostřednictvím 103 indikátorů organizovaných do 12 hlavních témat. Hlavní témata pracují s následujícími oblastmi: instituce, infrastruktura, používání ICT, makroekonomická stabilita, zdraví, dovednosti, trh zboží, pracovní trh ad. Podle posledního IMD reportu za rok 2020 Taiwan poskočil o 5 míst nahoru, a je nyní na 11. místě, narozdíl od Číny, která se o 6 propadla a je na 20. místě.
České firmy na Taiwanu – k delegaci se připojují např:
Generi Biotech (www.generi-biotech.com) – biotech – Syntéza oligonukleotidů prostřednictvím IVD kitů (in vitro diagnostics) v klinické genetice, hematologii, farmakogenetice, onkologii a mikrobiologii. IVD kity slouží k detekci různých mutací genů, které mohou způsobovat například: krevní sraženiny, onemocnění jako je Bechtěrevova nemoc, kardiovaskulární onemocnění, intolerance laktózy etc. Mimo jiné poskytuje také kity na detekci COVID-19. Na Taiwanu hledají distributory.
Circular Energy (www.circularenergy.eu) – alternativní zdroje energie – Pomocí pyrolýzy vyrábějí energii z plastů a dalších odpadů jako například pneumatik. Na Taiwanu hledají partnery, kterým by svou technologii mohli nabídnout. Například gumárenské provozy, které se tak mohou zbavit odpadu výměnou za nový zdroj energie.
Sequent (www.sequentworld.com) – smart technology – Je to švýcarský (ve své povaze však globální) start-up, který vyvíjí první samo-nabíjecí chytré hodinky. Software vyvíjí v ČR a R&D mají na Taiwanu. Na Taiwanu hledají investory.
Bohemia Interactive Simulations (www.bisimulations.com) – AI – Softwarová společnost, která vyvíjí tréninkové simulace pro vojenské a civilní účely. Globální společnost, jejíž produkty se používají ve více než 50 zemích. Hledají zájemce o své simulace v taiwanském obranném sektoru.
Huld (www.huld.io) – AI – Vytvářejí infrastruktury, které propojují fyzický a digitální svět, což dále posouvá budoucnost inteligentních zařízení a vestavěných systémů. Navrhli a nasadili systémy umělé inteligence, a to jak ve vesmíru, tak na zemi, od výzkumu Slunce až po zajišťování bezpečného provozu na železnici. Hledají partnery pro spolupráci a zajímají se o vesmírné technologie na Taiwanu, zejména nanosatelity.
Veracity Protocol (www.veracityprotocol.org) – AI – Revoluční technologie postavená na umělé inteligenci, která umožňuje jakékoliv kameře nebo smartphonu ověřit identitu a autenticitu výrobku prostřednictvím pouhé fotografie. Na Taiwanu hledají distributory, ale také partnery ve společnostech vyrábějících čipy, případně vládní agentury, které zajišťují průkazy identity, pasy nebo bankovky.
Grena (www.jfd-grena.cz) – stavebnictví – Rodinná firma existující již od roku 1946 vyrábí mimo jiné různé druhy žáruvzdorných a protipožárních desek speciálních vlastností. Používají se jako izolační obklad vysokých pecí nebo jako ochrana vzduchotechnického potrubí. Na Taiwanu se chtějí propojit s architektonickými kancelářemi, ale také se společnostmi, které vyrábějí lodě. V současnosti jejich desky používá největší loďařská společnost pro osobní a turistickou dopravu Carnival Cruise.
Bezpečnostní a hygienická opatření
Taiwan sleduje přísná opatření na omezení šíření COVID-19. Česká delegace tato opatření plně respektuje. Vyžaduje proto od účastníků prohlášení, že 14 dní před odletem necestovali do rizikových zemí. V týdnu před odletem bude nutné podstoupit dva testy na COVID-19 v certifikovaném zdravotním zařízení. Po celou dobu cesty jsou účastníci povinni nosit ochranné roušky.
Česko-taiwanská obchodní komora
Česko-taiwanská obchodní komora je nezávislá nevládní, nezisková organizace, která podporuje spolupráci mezi oběma zeměmi. Z pověření Kanceláře Senátu organizuje podnikatelskou misi na Taiwan. Přihlášky je možné podávat do 15. července 2020. Bližší informace získáte na info@taiwanchamber.cz a na webových stránkách www.taiwanchamber.cz.