Vyhlášení 13. ročníku ekonomického žebříčku Štik českého byznysu navazuje na rekordní rok růstu české ekonomiky. Letošní ročník proto odhalí nejúspěšnější firmy s mimořádně vysokou růstovou dynamikou. Ekonomický žebříček založila společnost COFACE, aby každý rok vyhodnotila ekonomické výsledky firem, ocenila je na celorepublikové i krajské úrovni a umožnila jim zviditelnit úspěchy v podnikání.
Kromě dynamiky firem se v rámci pravidel hodnotí i ekonomické ukazatele likvidity a ziskovosti. Unikátní metodika žebříčku tak umožní odhalit typické firemní štiky, které jsou rychlé a pružné, ale zároveň fungují i jako spolehlivý obchodní partner schopný dostát svým závazkům. „Unikátem Štik českého byznysu je skutečnost, že se nejedná o soutěž, do které by se firmy aktivně přihlašovaly, ale vycházíme z toho, že existuje informační povinnost firem zveřejňovat své finanční výsledky ve Sbírce listin Obchodního rejstříku. Tyto informace používáme jako základ pro výpočet souhrnného ekonomického indexu. Žebříček Štiky českého byznysu si klade za cíl zviditelnit úspěšné, dravé, zdravé a transparentní firmy, přičemž je logické, že samotný žebříček se musí chovat jako transparentní, a proto používá měřitelné ekonomické údaje ve své metodice hodnocení,“ vysvětluje Pavel Schweiner, Obchodní ředitel Coface Czech, která je zakladatelem Štik českého byznysu.
„Dravé podniky musí rychle komunikovat, klást důraz na efektivitu a šetřit čas, kde se dá. K tomu potřebují spolehlivé partnery v telekomunikacích. Proto se snažíme našim podnikovým zákazníkům vycházet vstříc a co nejvíce jim usnadňovat denní procesy. Nabízíme výhodné tarify, rozšiřujeme pokrytí nejrychlejší sítí LTE, přinášíme možnost spravovat služby prostřednictvím samoobsluhy OneNet a komunikaci s našimi pobočkami nyní vyřeší naši zákazníci pouze prostřednictvím LiveShopu na internetu. Vodafone podporuje dobré nápady, podnikatele a úspěšné podniky už řadu let, a proto jsme rádi, že se můžeme podílet na takovém úspěšném projektu, jako jsou Štiky českého byznysu,“ říká Renata Pazourková, National Sales Manager, One Business Sales, Vodafone.
„České ekonomice se i letos daří. Čtyři z pěti tuzemských firem letos podle průzkumu PwC mezi jejich šéfy očekávají, že jim porostou tržby. Za největší hrozbu považují nedostatek lidí. Snaží se proto spolupracovat se školami a investovat do svého obrazu v očích potenciálních budoucích zaměstnanců. Čtvrtina tuzemských firem plánuje letos měnit způsob výroby tak, aby byl méně náročný na lidské zdroje,“ říká Zenon Folwarczny z poradenské společnosti PwC ČR, který radí českým podnikatelům.
Helena Kohoutová, Managing Director Agentury Helas doplňuje: „Zásadní význam podnikání vidíme v soustavné práci na hodnotě firmy. Tím, že poskytnete Vaši hodnotu druhým, posílíte i tu svoji vlastní. Úspěšní lidé vidí svojí firmu a svůj život vždy o krok v před. Mají představu a vizi. Dlouhodobě. K pozitivnímu výsledku je však potřeba připojit další i manažerské zásady, které mají na hodnotu firmy přímý dopad. Je třeba se soustředit na růst tržeb a úsporu nákladů, investovat do majetku a celkově vést rozumně kapitálové náklady, optimalizovat kapitálovou strukturu v rámci financování, zvládat řídit rizika a přehledně vést a řídit pracovní týmy a spolupracovat s odborníky. Nedílnou součástí je to, jak dlouho firma na trhu působí, jaký má podíl na trhu a jak je vidět a slyšet.“
Žebříček Štik českého byznysu zdůrazňuje pouze čistě ekonomické výsledky firem a kombinuje pohled růstový s pohledem finanční stability, a vytváří tudíž prostředí pro objektivní srovnání úspěchů firem napříč odvětvími. Hodnocené období zahrnuje poslední tři roky (aktuálně tedy období let 2013–2015), přičemž jednotlivé roky mají rozdílnou váhu: nejaktuálnější rok má váhu nejvyšší. Obrat musí být vyšší než 10 milionů eur ročně v každém hodnoceném roce. Z hodnocení vyřazujeme firmy, na něž je aktuálně podán návrh na insolvenci a takové, u kterých jsme zjistili problémy se solventností. V ekonomickém žebříčku také nejsou hodnoceny firmy s některými specifickými formami podnikání (finanční společnosti, zbrojovky a firmy zabývající se výrobou a distribucí paliv, sázkové kanceláře a firmy zabývající se hazardem). Samotná velikost společnosti nehraje v hodnocení žádnou roli.
Soutěžní kategorie 13. ročníku:
Štiky českého byznysu v kategorii celorepublikových výsledků
Oceněna je jedna společnost z celostátního hodnocení
Štiky českého byznysu v kategorii krajských výsledků
Vyhodnocuje se 1. až 3. místo v každém kraji
Cena poroty – Česká štika
Vyhodnocuje se 1. místo v rámci celé republiky
Při hodnocení ceny poroty se bere v úvahu stejný princip jako v celém žebříčku, a to hodnocení ekonomických ukazatelů (rentability, likvidity, míry zadluženosti, růstu obratu) v syntetickém ukazateli Index 1000, přičemž se dále bere v úvahu vlastnictví podniku. Do výběru se tak dostanou firmy, jejichž vlastnictví je prokazatelně z 51 % v rukou českých podnikatelů. Hodnotit se budou individuální nebo konsolidovaná data, dle jejich dostupnosti.
Zdroj: Agentura Helas