První ženská podnikatelská mise z České republiky do Izraele proběhla v termínu od 12.10. do 20.10. 2018. Cílem mise bylo seznámit se s fungováním ekosystému start-upů v Izraeli v rámci pojetí Start-Up Nation, inspirovat se vhodnými modely a navázat osobní kontakty pro další spolupráci. Mise se zúčastnilo 22 žen z řad CEOs, investorek, vysoce postavených manažerek v korporacích, v akademické sféře i v neziskovém sektoru a genderovou diverzitu mise podpořila účast studenta Soukromé střední školy grafické. Misi připravila a vedla Linda Štucbartová, ve spolupráci s Igorem Neumannem, CK Kareta Tour, oba dva jako členové ČISOK.
V rámci mise delegace navštívila 10 firem a institucí (Herzliya Accelerator Center, PICO Venture Partners, Maskit, Red Hat, IDCBeyond, Pearl Cohen, Amazon, Ministerstvo zahraničních věcí Izraele, OurCrowd a Mobileye). Za pouhých pět dnů proběhlo celkem 18 různých prezentací a setkání s více než čtyřmi desítkami izraelských protějšků z vybraných inkubátorů, akcelerátorů, investičních fondů, velkých korporací, ale i z prostředí akademie či neziskového sektoru. Izraelskými protějšky byla vždy mise velmi příznivě přijata, oceňovali aktivní vystupování zúčastněných i ochotu k diskuzi o možné vzájemné podpoře a další spolupráci.
V rámci mise proběhla rovněž návštěva velvyslanectví ČR v Tel Avivu a setkání s chargé d’affaires Kateřinou Moravcovou a vědeckou diplomatkou Delanou Mikolášovou. Izraelsko-česká obchodní komora připravila večerní neformální networkingové setkání, při kterém proběhlo představení nejen aktivit Komory a jejích členek, ale i nového konceptu Pepperbanking. Zástupkyně Izraelsko-české obchodní komory slíbily reciproční návštěvu v České republice v roce 2019.
Doprovodný program sestával z exkurzí po Tel Avivu, Jeruzalémě, na Massadě a jednodenního pobytu u Mrtvého moře. Většina účastnic byla v Izraeli poprvé a oceňovala možnost nejen se seznámit s izraelským start-up ekosystémem, ale poznat na vlastní oči zemi, o které mají lidé často zkreslené představy utvořené na základě zpráv z médií.
Je téměř nemožné shrnout všechny poznatky a přednášky do krátkého textu, proto jsem si připravila závěrečné inspirativní desatero rad, které se opakovaly nejčastěji na pozadí příběhu jak se z Izraele, země vyvážející pomeranče, stala země start-upů a technologií.
- Tachles přístup neboli „rychle k věci“ je zásadní pro rychlé aktivní navázání vztahů s izraelskými partnery.
- Izraelský trh je omezený, každý výrobek a služba se proto navrhuje již s výhledem na globální trh.
- Selhání a neúspěch není stigma, je to pouze krok na cestě ke zlepšení a úspěchu.
- Status quo nestačí. I špičkové služby či produkty je nutné neustále rozvíjet.
- Každá kniha má mnoho stran. Nebojte se napsat vlastní příběh.
- Diverzita není pouze slogan. Izraelci za úspěch vděčí diverzitě více než 70 národností a tuto skutečnost rádi a opakovaně zdůrazňují.
- Solidarita s ostatními a potřeba společnosti vracet je v Izraeli velmi silná. Velké společnosti nabízí zaměstnancům možnost věnovat až 20 % pracovní kapacity smysluplným projektům se společenských dopadem.
- Recept na úspěch z pohledu jedné z nejúspěšnějších investičních společností lze vyjádřit následovně
V+M+C+A = S², v českém jazyce H+M+K+A=Ú²
Hodnoty + mise + kreativita + akceschopnost = úspěch na druhou - Role vlády a státních institucí nespočívá v regulaci, ale spíše v poskytování optimálních podmínek pro to, aby podnikatelské a další subjekty mohly plnit vlastní roli co nejlépe.
- Přátelství mezi Českou republikou a Izraelem je dlouhodobé, opírající se o tradici a pevné základy. Z minulosti či z podstaty však v dynamických podmínkách 21. století dlouhodobě žít nelze. Je důležité na tomto nadstandardním přátelství nejen stavět, ale i dále jej rozvíjet.
Úspěšnost mise se často měří pouze spokojeností jednotlivých účastníků. Lze říci, že tato mise byla úspěšná nejen z pohledu spokojenosti, ale i s ohledem na další návazné programy, které vzniknou právě díky izraelské inspiraci. Účastnice projevily zájem o koncept municipálního akcelerátoru či koncept OurCrowd a jejich rozšíření i do regionů, o bezpečnostní systém Mobileye a přislíbily snahu o prosazení jeho používání ve veřejné dopravě, či větší pozornost podpoře projektů zaměřených na kombinaci technologií a zdravotní prevence.
Linda Štucbartová a Diversio bude dále pokračovat v aktivním rozvíjení česko-izraelských vztahů a nabízí možnost propojení a zaštítění jednotlivých projektů. Dalšími projekty v oblasti misí bude projekt pro středoškolské studenty věnovaný rozvoji podnikatelských dovedností v kombinaci s novými technologiemi, pokračovací mise v roce 2019 a založení Prvního izraelsko-českého akcelerátoru zaměřeného na technologie a podporu žen.
Velké poděkování za realizaci patří panu velvyslanci Danielu Meronovi a jeho zástupkyni Irit Amitai z izraelského velvyslanectví v Praze, chargé d’affaires Kateřině Moravcové a vědecké diplomatce Delaně Mikolášové z českého velvyslanectví v Tel Avivu, dr. Ravia Zadok a Dr. Andymu Davidovi z Ministerstva zahraničních věcí Izraele, Karlu Kortánkovi a Tomáši Pojarovi z Česko-izraelské obchodní komory, stejně jako Davidu Hercky a Assafu Dovratovi z Izraelsko-české obchodní komory.
Za všechny účastnice si dovolím citovat zpětnou vazbu Jany Hrstkové, Operating Principal Keller Williams, členku Boardu Nadace Jana a Medy Mládkových a prezidentku Harvard Alumni Club v Praze.
„Mise jsou obecně moderním prostředkem podpory nových projektů a představují efektivní nástroj k navázání osobních kontaktů se zahraničními partnery. Cílem je také synergie a program, který uspokojí maximální možný počet účastníků delegace. Myslím, že naší první ženské podnikatelské misi do Izraele se tuto vizi podařilo naplnit velmi dobře. V jejím průběhu jsme měli příležitost jednat mimo jiné s partnery z Hezliya Accelerator Center, PICO Investment Fund, Red Hat, IDCBeyond, OurCrowd, Mobile Eye. Mne osobně zaujal příklad nejúspěšnějšího izraelského start-upu Mobileye, který nabízí velmi pokročilou technologii asistenčních systémů pro řidiče, což může být inspirativní také pro Českou republiku. Program podnikatelské mise byl velmi profesionálně a důkladně připraven. Velké poděkování patří Lindě Štucbartové z Diversio, která program připravila a odborně zaštítila, jakož I České ambasádě v Tel Avivu, Ministerstvu zahraničních věcí Izraele a Izraelsko-české obchodní komoře. Misi bych doporučila především těm, kteří se zajímají o nové trendy v oblasti nových technologií, investičních příležitostí, start-upů a vzdělávání. Už teď se těším na další misi, kterou Diversio plánuje na podzim 2019.”
Linda Štucbartová
A závěrem báseň Lenky Čábelové, Communication and CSR Lead, společnosti Microsoft. Merci
Vítejte doma
Vítejte ve městě
Jehož páteří je cyklostezka
Kde balkony dýchají
A náměstí se smějí
Vítejte ve městě s oblými rohy
V zahradě na poušti
Přes křehkost bytí
Ti znovu a znovu
Otvírá srdce dokořán
Abstraktní krása vykroužená betonem
Decentně zakrytá zeleným závojem
Jak hledač perel proplouvám ulicemi
A jednu po druhé navlékám na šňůru údivu
Spousta měst předvádí svůj street art
V bílém městě tiše ohromí the art of city
Jsem tu jen jeden den
A nejsem tu cizí
I mně dá právo na návrat
Vítejte doma, šeptá