Třetí ročník PRAHA PIJE VÍNO / PRAGUE DRINKS WINE se uskuteční již 27. a 28. května 2016. V tomto roce navíc festival mění své působiště a přesouvá se do reprezentativních prostor pražské Novoměstské radnice a přilehlého Karlova náměstí. Letos si připomínáme 700. výročí narození zakladatele organizovaného vinařství na území dnešního hlavního města, římského císaře a českého krále Karla IV. Festival, propagující autentická, přírodní vína bez aditiv, která mají nejblíže k tomu, jak víno vypadalo v době Karlově, se s radostí ke karlovským oslavám připojuje a připravuje bohatý doprovodný program.
Loňského úspěšného druhého ročníku, pořádaného v Trojském zámku, se zúčastnilo 75 vinařství převážně ze zemí střední Evropy. Tuto hojnou vinařskou účast si nenechalo ujít téměř 1 500 návštěvníků a milovníků autentických vín z řad laické veřejnosti. Akce zaznamenala velký zájem i u odborníků. Akreditovalo se téměř 250 sommelierů z nejvyšší gastronomie, a to jak z ČR, tak i ostatních evropských zemí.
„Na festival chceme letos přivést během dvou dnů zhruba 2 000 návštěvníku a zachovat stejný počet vinařství jako v loňském roce,“ říká hlavní organizátor festivalu, vinař a literát Bogdan Trojak. Zastoupená vinařství již tradičně reprezentují vinařské regiony Čech, Moravy, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Slovenska, Chorvatska či Itálie, tedy převážně zemí, které bývaly po dlouhou dobu součástí habsburského mocnářství. Festival tím na tradici podobných setkání vinařů z bývalé rakousko-uherské monarchie, která se konala až do vypuknutí první světové války. Návštěvníky však letos čeká jedno velmi zajímavé oživení. V průběhu festivalu budou moci ochutnat řadu vynikajících francouzských autentických vín. Organizátoři festivalu pozváním francouzských kolegů chtějí poukázat na česko-francouzské vztahy v době Karlově a na významný přinos francouzského vinařství v počátcích českého vinařské tradice.
Návštěvníci festivalu budou moci autentická vína letos poprvé vychutnat v historických prostorách pražské Novoměstské radnice a v přilehlé části Karlova náměstí. V areálu tvořeném souborem starobylých budov a nádvořím, najdeme rovněž stánky s jídlem, delikatesami, kávou či čajem, které zajišťují partneři festivalu reprezentující špičkovou gastronomii. Za všechny jmenujme karlínské Krystal bistro, Angelato či EMA espresso bar. Pro rodiče s dětmi bude tradičně připraven dětský koutek s profesionálními chůvami.
Festival nabídne kromě dobrého vína a jídla také kulturně-vzdělávací program. Návštěvnici budou mít možnost vyslechnout řadu odborných přednášek. Pro milovníky šumivého vína z řad odborníků i veřejnosti jsou připraveny champagne master classes pod vedením věhlasné Caroline Brun, Champagne Ambassador IWC.
Těšit se můžeme i na historickou konferenci, věnovanou tématu vinařství v době Karla IV. „Tímto bychom rádi vyzdvihli skutečnost, že v době vrcholného středověku zaměstnávalo vinařství významnou část pražského obyvatelstva a patřilo mezi nejvýznamnější odvětví své doby. Do tohoto projektu zapojujeme významné české i zahraniční historiky. Navíc se festival uskuteční v prostorách Novoměstské radnice a přilehlého Karlova náměstí, které jsou s Karlem IV. neodmyslitelně spjaté,“ uvádí Bogdan Trojak. Festival bude doplňovat výstava historických vinařských merkantilií a starých etiket s karlovským motivem.
Kulturní program letos obohatí zejména básnická soutěž s názvem „Romance pro Karla 2016“. Soutěž s úctou parafrázuje notoricky známou Nerudovu Romanci o Karlu IV. Do čestné bitvy o nejlepší současnou romanci s karlovským motivem má možnost se zapojit široká veřejnost, ale i profesionální básníci. Vítěznou báseň vybere odborná porota.
Festival Praha pije víno, jejž pořádá pražský vinný bar VELTLIN a distribuce Champagnier, se zaměřují na prezentaci tzv. autentických nebo též naturálních vín. K zásadám výroby patří návrat k tradičním technologiím a minimalizace cizorodých přísad. „Jsem velmi hrdý na to, jak se festivalu během jeho prvních dvou let podařilo etablovat. Dříve na území hlavního města chyběla větší, kultivovaná akce, která by víno prezentovala veřejnosti v krásném prostředí a za přímé účasti několika desítek tuzemských i zahraničních vinařů. Praha, jako město s dlouhou vinařskou tradicí, byla pro konání podobné akce přímo předurčena. Již od středověku se na území hlavního města rozkládal nespočet vinic, město patřilo mezi nejvýznamnější vinařská centra ve střední Evropě. V současné době dochází v Praze opět k obnově vinic, které významný způsobem dokreslují panorama města a odkazují ke slavné vinařské tradici metropole,“ dodává Bogdan Trojak.
Partnerem akce se letos poprvé stává hl. město Praha a záštitu poskytla městská část Praha 2 pod vedením starostky Jany Černochové. Praha pije víno se koná tradičně s podporou Vinařského fondu a pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.
Více informací o festivalu naleznete na webu www.prahapijevino.cz a na facebook.com/PrahaPijeVino.
Vstupné:
Cena jednodenní vstupenky v předprodeji 680 Kč a na místě 730 Kč, dvoudenní v předprodeji 1100 Kč a na místě 1300 Kč. V ceně je zahrnuta sklenička, taštička na skleničku, katalog a neomezená konzumace.
Vstupy na festival je možno zakoupit v síti Ticketstream
Otevírací doba:
Pátek 27. května 2016 od 13:00 do 21:00 hod
Sobota 28. května 2016 od 11:00 do 19:00 hod