Pražský architektonický Atelier Hoffman dokončil před několika měsíci v Nuslích jednu z nejzdařilejších konverzí poslední doby. Z chátrající bývalé výrobny uzenin vznikly po čtyřech letech práce osobité kancelářské prostory moderně kombinující industriální prvky, beton, skleněné průhledy mezi patry i možnost vstupu do komína.
„Tři činžovní domy postavené na počátku 20. století patřily původně jedné rodině a k nim byla v roce 1926 ve dvoře dostavěna velkovýrobna uzenin, která zásobovala uzeninami nejen vlastní obchůdek, ale i široké okolí. Postupem času, jak se majetky dědily, zestátňovaly a privatizovaly, tak se z bývalého uzenářského impéria stal jeden z mnoha obyčejných dvorních objektů. Natrvalo opuštěn v 90. letech. Místo s atmosférou a téměř dvacetimetrovým komínem,“ uvádí architekt Patrik Hoffman, s nímž na projektu spolupracovali architekti Pavla Krásová a Peter Panulin.
„Naší snahou bylo očistit dům od nevhodných stavebních úprav a zachovat nejen jeho industriální charakter, atmosféru místa, ale i příběh jenž se v něm odehrál. Tvar domu se zásadně nemění, až na nově provedené okenní otvory a světlíky, které dovnitř přivádí více světla. Objemové změny spočívají pouze v lehké přístavbě ve 2NP za komínem a zvětšením technické místnosti ve 3NP. Nově je možné vstoupit do komína a nasát vůni uzeného. Všechna podlaží jsou propojena výtahem. Dispozice a vnitřní uspořádání byly upraveny, aby vyhovovaly novému provozu,“ dodávají.
Zdařilá není konverze jen z pohledu architektury, ale i interiéru. Architekti dali prostoru osobitější charakter díky použitým materiálům. Celým interiérem se line industriální linie tvořená pomocí přiznaného betonu, ocelových překladů, výrazných sloupů i černých oken. Takto hrubé vzezření zjemňuje výrazné dřevěné plochy a malé dlaždičky modré barvy odkazující uzenářskou historii. Celá realizace by se měla stát vzorem pro konverzi podobných staveb na jakékoliv další využití.
Foto: Andrea Thiel Lhotáková
Zdroj: Atelier Hoffman, DesignMag