Putin’s Cyberwar: Russia’s Statecraft in the Fifth Domain.

Rusko je doposud jedinou zemí, která zkombinovala cybernetický boj s bojem konvenčními prostředky. Pokud jde o Kreml, hackeři jsou vedle vojáků a špionů další zbraní. Aby se s touto nastálou situací vyrovnal, musí Západ přijmout nulovou toleranci k jakýmkoliv kyberútokům a systematicky a tvrdě jim zákonnou formou vzdorovat. Nejen, že taková odpověď vyšle jasný signál, ale navíc do značné míry tyto aktivity omezí. 

Je nezbytné, aby západní státy přijaly jednotnou strategii kybernetické bezpečnosti. V opačném případě bude naše obrana mít výrazné mezery. Vlády západních zemí by měly začít investovat významnější prostředky na tvorbu programů pro výuku kyberbezpečnosti u exponovaných osob či institucí, což je důležité zejména kvůli řadě úspěchů, kterých již kybernetické útoky z Ruska dosáhly, např. za použití phishingu (podvodné emaily).

V neposlední řadě musí dojít k civilnímu i vojenskému plánování scénářů, při nichž je například omezený přístup k internetovému připojení, přičemž infrastruktura internetového pokrytí by měla získat alespoň takovou úroveň ochrany, jako jiné strategicky významné body.

13344494_10154312459334575_8760102665573660386_n

Podle průzkumu nezávislého ruského centra pro výzkum veřejného mínění Levada Center až 87 % z respondentů průzkumu nikdy nezískává informace ze zahraničních zdrojů. Pouze 6 % dotazovaných je zvyklých čerpat informace ze zahraničních zdrojů alespoň jednou do týdne.