Ve dnech 13. a 14. ledna 2016 jsme se společností Hyundai uspořádali v Praze a Brně workshopy zaměřené na prezentační dovednosti určené studentům středních škol z JA Firem zapojených do projektu Skills for the Future. Workshopy mají pomoci studentům zvládnout zejména představení jejich firem porotě i široké veřejnosti na soutěžním veletrhu JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU, který proběhne v dubnu v Praze.
Oba workshopy vedl pan Miloš Bárta, sales a CRM Trainings Specialist ze společnosti Hyundai. Ocenil připravenost a ochotu studentů na sobě pracovat: “Studenti mě mile překvapili, na workshop přijeli dobře připravení. Také jsou nadšení a velmi ochotní na sobě pracovat, do práce jsem je nemusel vůbec nutit. Mnozí z nich už teď prezentují lépe, než někteří dospělí. Jsem rád, že jsem se workshopů mohl zúčastnit, práce se studenty mě velice bavila.”
Celkem se akcí zúčastnili studenti ze čtrnácti škol z Čech a Moravy v doprovodu vyučujících. Během workshopu dostali řadu praktických tipů a rad, jak vytvořit prezentaci a zaujmout posluchače. Lektor M. Bárta promítl i inspirativní videa, jako například vystoupení S. Sinka na TED. Zcela zásadní však bylo prezentování studentských týmů a zpětná vazba nejen od lektora, ale i od ostatních zúčastněných.
Daniela Koleci, studenta třetího ročníku OA Tanvald, trochu překvapila jeho vlastní tréma: “Nečekal jsem to, prezentuji poměrně často, ale před publikem, které znám. Tady to bylo něco jiného. Vynikající byla okamžitá zpětná vazba na naše prezentace, pan Bárta nám konkrétně vysvětlil co a jak zlepšit, ale také nás hodně chválil.”
Paní Jana Bejčková, která vyučuje ekonomiku a účetnictví na VOŠ a SPŠ Plzeň, ocenila workshop mimo školu: “Kontakt s profesionály přímo ve firmě je pro studenty vynikající motivací, dostanou se do jiného prostředí a je to pro ně něco nového – kromě povinnosti i zkušenost. Pro mě, jako pro jejich třídní, je zase přínosem, že jsem s nimi i mimo školu, protože se někteří z nich projeví úplně naopak, než jak je znám z vyučování. Je také fajn, že potkám kolegy z jiných škol, se kterými si můžeme předat a zkonzultovat naše zkušenosti.”
Studentka Klára Kubíková ze stejné školy vidí smysl workshopu hlavě do budoucna, chce se zdokonalit v prezentování, protože touto formou přednášejí ve škole většinu referátů a projektů. Baví ji i práce ve studentské JA Firmě, zejména kolektivní brainsharing. Za nejtěžší věc ve firmě považuje práci v týmu – domluvu na tom, co kdo udělá nebo motivování méně aktivních spolužáků – kolegů.
Eva Zmeškalová, vyučující z Hotelové školy v Kroměříži ocenila praktické zaměření workshopu: “Jednoznačným přínosem pro studenty je zpětná vazba na jejich prezentace od profesionála z praxe. Prezentační dovednosti studenti využijí nejen v soutěži Skills for the Future, ale i v budoucí profesní kariéře.”
Vendula Hanáková, studentka třetího ročníku Soukromé střední odborné Hranice, ohodnotila workshop jako vynikající, zejména pro to, že jej vedl odborník, který studentům předal nejen teoretické, ale i praktické zkušenosti, které budou užitečné jak v rámci studentského podnikání, tak i v budoucnu při studiu na vysoké škole.
Vyučující Jaroslava Teuberová ze Soukromé střední školy Academia Mercurii Náchod, která se se svými studentkami zúčastnila pražského workshopu, je letos velice spokojená se svým týmem JA Firmy: “Letos jsem byla překvapená, že se studentská firma složená převážně z děvčat zapojila do automobilového projektu Skills for the Future. Celý tým je velice aktivní, takže se mi s nimi moc dobře spolupracuje.” Paní Teuberová také uvedla, že projekt JA Firma je v náchodské akademii již tradicí: “Spolupráce s JA Czech probíhá na naší škole mnoho let, za tu dobu vidím, jak je pro studenty přínosné, když se propojí teorie s praxí a když studenti mohou získávat zkušenosti i mimo školu.”
O projektu Skills for the Future (SFF)
Výhod tohoto soutěžního projektu mohou využívat ty studentské JA Firmy, které si pro své podnikání vyberou služby nebo produkty zaměřené na automobilový průmysl. Vítěz národního kola soutěže, které proběhne v rámci veletrhu JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU v dubnu v Praze, bude reprezentovat Českou republiku na mezinárodním finále v červnu Madridu.
Projekt SFF byl vytvořen společností Hyundai Motor Europe v rámci partnerství s neziskovou vzdělávací organizací JA Europe a jeho cílem je zvýšit povědomí mladých lidí o podnikatelských dovednostech a tzv. dovednostech STEM (věda, technika, strojírenství a matematika) potřebných pro úspěšný start jejich budoucí profesní kariéry. Projekt běží v České republice již čtvrtým rokem a je určen pro studenty středních škol, které se zapojí do programu studentská JA Firma.