Zentiva zahájila vývoj onkologických léčiv a představí nové léky

logo-zentiva

Největší česká farmaceutická firma Zentiva (součást skupiny Sanofi) zahájila vývoj nových generických léků pro léčbu rakoviny, které by v budoucnu mohly rozšířit její produktové portfolio. Firma v letošním a příštím roce představí také 11 nových generických léků v oblastech léčby kardiovaskulárních a respiračních onemocnění. Zentiva se chce dále soustředit na vývoj a výzkum generických léků s přidanou hodnotou a rozvoj specializované výroby hormonálních léčiv. Firma loni zvýšila své prodeje o 3,8 % a zůstává lídrem farmaceutického trhu v ČR. V loňském roce u nás prodala celkem 41,5 milionu balení léků a na celkovém obratu skupiny Sanofi v ČR se podílela zhruba z poloviny. Zentiva slaví 85 let od založení původního výrobního závodu v pražských Dolních Měcholupech, kde se léky vyrábějí od srpna 1930.

Do vývoje a výzkumu v České republice investujeme ročně v průměru 700 miliónů korun a v podobném rozsahu plánujeme investovat i nadále. Generické léky na léčbu rakoviny představují v tuto chvíli jednu z oblastí našeho vývoje,“ řekl Mykola Melnyk, nový výkonný manažer skupiny Sanofi v České republice. „Chceme, aby Zentiva nabízela českým pacientům nejenom cenově dostupné generické léky v hlavních terapeutických oblastech, ale také tzv. generika s přidanou hodnotou, která mají díky inovativním lékovým formám, respektive použití více účinných látek v jednom přípravku, komplexnější a efektivnější účinek ve srovnání s běžnými generiky,“ dodal Melnyk.

Většina z letošních plánovaných výdajů na vývoj a výzkum bude využita na nákup licencí k novým generickým lékům, část pak bude investována do vývoje tzv. generik s přidanou hodnotou, protože stoupající zájem o tato léčiva mezi pacienty i lékaři je jedním z hlavních současných trendů.

Loni jsme na trh uvedli například Ibalgin Rapidcaps, jehož léková forma je tvořena měkkými želatinovými tobolkami, které dvojnásobně zrychlují nástup tišicího účinku, nebo nový lék na vysoký krevní tlak, který díky spojení dvou účinných látek v jedné tabletě usnadňuje pacientovi dávkování,“ řekl Melnyk a dodal: „V příštím roce představíme například nový inhalátor, určený pro pacienty s astmatem, jehož inovativní konstrukce s velkým zásobníkem pacientům s astmatem podstatně ulehčí každodenní užívání.

Zentiva plánuje také dále zhodnocovat více než půlmiliardovou investici do specializované výrobní jednotky na výrobu hormonálních léčiv, sterilních mastí a očních kapek. „Hormony vyrábíme v rámci skupiny Sanofi jako jediní v Evropě, v případě sterilních mastí a očních kapek je náš pražský závod dokonce jediný na celém světě, kde Sanofi vyrábí tento typ léčiv,“ řekl Jaroslav Chylík, výrobní ředitel pražské Zentivy, a dodal: “Od uvedení do provozu u nás vzrostla výroba těchto léků o desítky procent a dnes produkujeme zhruba 14 milionů dávek ročně.“

Produktové portfolio Zentivy na českém trhu zahrnuje 170 léčivých přípravků v mnoha terapeutických oblastech.

Tržní podíl Zentivy z hlediska prodaných balení v hlavních produktových skupinách

  • Kardiovaskulární onemocnění 15 %
  • Analgetika 42 %
  • Gastrointestinální přípravky 24 %
  • Alergie 21 %
  • Antikoncepce 6 %

Skupina Sanofi/Zentiva v ČR:

  • Zentiva vyrábí 5 z 10 nejprodávanějších léků na českém trhu (1. Paralen – 5,6 miliónu balení ročně, 2. Ibalgin 4,3 miliónu balení ročně, 3. Anopyrin – 1,7 miliónu balení ročně, 4. Neurol – 1,4 miliónu balení ročně, 5. Novalgin – 1,4 miliónu balení ročně).
  • Roční produkce výrobního závodu Dolních Měcholupech představuje zhruba 100 miliónů lékových balení, z toho 70 % směřuje na export do 50 zemí v Evropě, Africe a na Středním východě.
  • Léčivé přípravky Zentivy jsou dostupné 1 miliardě lidí na celém světě.
  • Skupina Sanofi CZ, jejíž součástí je i Zentiva, je největší farmaceutickou firmou z hlediska prodaných lékových balení na českém trhu. Zaměstnává 1 503 lidí přímo a dalších 2 255 nepřímo v návazných sektorech domácí ekonomiky.
  • Od roku 2009 u nás investovala skupina Sanofi zhruba 4,8 miliardy korun do oblasti vědy a výzkumu, ve které přímo zaměstnává 235 lidí.
  • V roce 2010 se pražská Zentiva stala zároveň globální centrálou, ze které řídí skupina Sanofi svůj generický byznys po celém světě.

85 let Zentivy

1857

  • Historii vzniku Zentivy lze datovat až k lékárně „U černého orla“, která od středověku působila na pražské Malé Straně a kterou v roce 1857 zakoupil Benjamin Fragner (1824–1886). Benjaminův vnuk dr. Ing. Jiří Fragner (1900–1977) pak rozvoj lékárny spojil s vybudováním moderní farmaceutické továrny ve vesnici Dolní Měcholupy, na jejímž místě se nyní nachází hlavní sídlo společnosti Zentiva.

1931-89

  • Továrna „Benjamin Fragner“zahájila plný provoz na přelomu let 1930 a 1931. Její profitabilita byla postavena na solidním základě výroby účinných látek a zároveň byl rozvinut v této oblasti široký výzkum. Kromě jiného zde byl jako v jedné z prvních zemí Evropy roku 1944 úspěšně izolován penicilin. Po znárodnění v roce 1946 se měcholupský podnik se stal součástí Spojených farmaceutických závodů (SPOFA) a se 750 zaměstnanci byl vedoucím závodem farmaceutické výroby v ČSSR.

1989-2009

  • Po roce 1989 prošla společnost několika významnými organizačními změnami, které vyvrcholily v roce 1993 založením firmy Zentiva k.s. V roce 2003se součástí Zentivy stala slovenská  Slovakofarma a firma rozšířila svoje zastoupení na trzích střední a východní Evropy. V roce 2005 se uskutečnila akvizice vedoucí rumunské generické firmy Sicomed a o dva roky později Zentiva koupila předního tureckého výrobce generik firmu Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals .

2009-2016

  • V roce 2009 firmu koupila francouzská skupina Sanofi a rozhodla se vytvořit ze Zentivy svou evropskou generickou platformu, která v sobě spojila tři obchodní značky: Zentivu, Winthrop a Helvepharm. O dva roky později vedení skupiny Sanofi rozhodlo, že se veškerá činnost v oblasti generik v Evropě bude nadále odehrávat pod značkou Zentiva.