Skalní fanoušci operního žánru nebo ti, kteří prostě jen touží po neobyčejných letních zážitcích, si již brzy přijdou na své – šestý ročník putovního open-air festivalu Klasika pod hvězdami letos uvede snad nejpřitažlivější z oper Giuseppe Verdiho – Aidu. Tak jako v předešlých letech se klasické zpracování opery v italském originále odehraje na venkovních scénách v zámeckých zahradách a dalších otevřených prostranstvích, tentokrát mezi 14. srpnem a 5. zářím.
Pradávný příběh z prostředí starověkého Egypta je jako stvořen pro letní večery; navíc jeho vsazení na romantická jeviště pod letní oblohou je příslibem silných dojmů a emocí. A právě genius loci, ať již tvořené skvostnými zahradami na zámcích Sychrov a Lednice nebo venkovním dějištěm letní kultury na Letenské pláni v Praze či ostravské Dolní oblasti Vítkovice vtiskne každému z představení zcela originální a jedinečnou kulisu. Už jen v tomto ohledu je Klasika pod hvězdami mezi projekty svého žánru unikátní. Festival každoročně přiláká i řadu návštěvníků, kteří nejsou tradičními příznivci opery a s klasickou tvorbou se zde často setkají vůbec poprvé.
„Návštěvníci se letos mohou těšit na více než sto účinkujících, špičkové pěvce, živý orchestr, exotické kostýmy, ale také třeba na akrobaty z Afriky,“ láká ke zhlédnutí klasického nastudování opery, přitom v originálním provedení Pavla Filipová z pořadatelské agentury ArtTriton, která má pro šestý ročník nachystanou také jednu novinku – po předchozích zkušenostech s rozmary počasí se totiž letošní představení odehrají pod zastřešeným hledištěm: „Protože pohodlí návštěvníků je vedle kvalitního uměleckého ztvárnění na prvním místě a také proto, že nám počasí v minulých letech několikrát nepřálo, rozhodli jsme se pro letošní ročník uspořádat jednotlivá představení pod zastřešeným hledištěm. Hlediště má podobu stanu se sedadly a zastřešením bez bočních výkrytů. Tedy diváci si budou moci vychutnávat umělecký zážitek v suchu a pohodlí za všech okolností po celou dobu představení, přitom stále budou v kontaktu s venkovním prostředím,“ vysvětluje Pavla Filipová, podle níž je festival mimo jiné ojedinělý v tom, že vzhledem ke svému venkovnímu charakteru toleruje jakékoliv oblečení.
Operu Aida uvede Klasika pod hvězdami celkem na čtyřech místech: operní šňůra započne 14. srpna na zámku Sychrov, 21. srpna pak program přesídlí do ostravské Dolní oblasti Vítkovice, odsud 27. srpna na pražskou Letnou a finále se odehraje 4. a 5. září na zámku Lednice. Začátky představení jsou plánovány vždy ve 20.00, předpokládaný konec pak ve 23.00. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v kategoriích za 99, 490, 850 a 1 050 Kč. I letos jsou v prodeji tzv. VIP vstupenky v ceně 1 950 Kč. Více informací o festivalu je k dispozici na www.klasikapodhvezdami.cz a na https://www.facebook.com/arttriton.cz, předprodej vstupenek probíhá na www.ticket-art.cz. Pořadatelem festivalu je produkční a umělecká agentura ArtTriton.
Pro svůj jedinečný koncept a umělecké zpracování si Klasika pod hvězdami během let vybudovala pověst stálice mezi letními festivaly. Předchozí ročníky, kdy více než padesát tisíc diváků mělo možnost zhlédnout operní kusy Rusalka, Nabucco, Carmen a La Traviata, prokázaly, že tento projekt oslovuje stále více příznivců. Tříhodinové představení letos nabídne milostný příběh o lásce dvou žen k jednomu muži, o nepřátelství dvou národů – Etiopanů a Egypťanů, ale také o těžkém rozhodování ženy mezi láskou k muži a věrnosti ke své vlasti. Aida je Verdiho vrcholným dílem, jednou z předposledních oper, které napsal. Pro její zkomponování studoval literaturu o Egyptě, kam se také vypravil, a ve své hudební řeči se pokusil zachytit dobový kolorit – v opeře se tak snoubí cizokrajná melodika s hudbou typicky italskou.
Pro Klasiku pod hvězdami je Aida nastudována v italském originále a nebude chybět titulkovací zařízení v českém jazyce. V hlavních rolích zazáří oblíbení rezidenti letních operních večerů – Luisa Albrechtová jako Aida a Nikolaj Višnjakov v roli Radama. Sopranistka Luisa Albrechtová se v posledních letech těší stále větší pozornosti hudebních kritiků a dobývá srdce u odborné i laické veřejnosti. Se svým naléhavým sopránem v roli Aidy excelovala již v minulém roce, když se dostala do širší nominace na cenu Thálie. Působivost jejího melodramu v hrdle budou moci posoudit i návštěvníci festivalových představení. Také Nikolaj Višnjakov nebude v roli Radama žádným nováčkem. S postavou měl možnost se sžít již v minulosti, například při představeních ve Státní opeře v Praze, v Německu, Japonsku, Itálii, Mexiku či Spojených arabských emirátech.
Nejen na pěveckých a hereckých výkonech závisí umělecký dojem z operního představení i celého večera. O hudební složku se postará orchestr složený z profesionálních hráčů. Na Sychrově a v Praze do orchestřiště usednou členové Severočeské filharmonie Teplice pod taktovkou dirigenta Norberta Baxy, v Ostravě a Lednici pak pěvce doprovodí členové orchestru Národního divadla Brno – v Ostravě v čele s Norbertem Baxou, v Lednici pak pod vedením Jiřího Štrunce. Součástí představení bude také stočlenný pěvecký sbor nebo akrobaté z Afriky, kteří umocní autenticitu příběhu. Režie se ujal u nás zřejmě nejmladší, avšak stále vyhledávanější operní režisér Tomáš Pilař, který se v současnosti angažuje zejména jako dramaturg Janáčkovy opery. V pouhých šestadvaceti letech oslnil již více než desítkou operních a divadelních kusů uvedených ve vlastní režii a podobné ambice má i v případě režírování Aidy. Ačkoliv velkolepé dílo je Tomášovi Pilařovi důvěrně známé, neboť jej v poslední době režíroval v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla, po vzoru svých kolegů v předešlých ročnících také on uzpůsobil provedení opery festivalu přímo na míru.
O opeře Aida
Jeden ze svých nejúspěšnějších operních opusů zkomponoval Giuseppe Verdi (1813–1901) v 58 letech na objednávku káhirské opery. Autorem libreta je Antonio Ghislanzoni (1824–1893), který zpracoval námět od egyptologa Augusta Marietta. Zajímavostí je, že první protagonistkou titulní role se měla stát česká sopranistka Tereza Stolzová, která však kvůli prusko-francouzské válce nemohla na premiéru do Egypta odcestovat. Nakonec s velkým úspěchem vystoupila až při evropské premiéře o necelý rok později.
Dramatická opera o čtyřech dějstvích je příběhem nešťastné lásky a odehrává se ve starém Egyptě v Memfidě a v Thébách. Hlavní postava – etiopská princezna Aida upadne do egyptského otroctví. Je zamilovaná do nového vojevůdce egyptské armády Radama, který její lásku opětuje, aniž tuší, že je dcerou etiopského krále. Radames má vést tažení proti Etiopii s cílem dosáhnout díky svému úspěchu sňatku s Aidou. Aida je však zoufalá, protože její milý má vést vojsko proti její vlasti a také se obává o jeho život. Jejich láska je ovšem trnem v oku faraonově dceři Amneris, která je do Radama také zamilovaná. Amneris se snaží Aidu obelstít a vymámit z ní přiznání lásky k Radamovi, proto jí namluví, že Radames ve válce padl. Nakonec se ale ke své lži přizná a Aida se prozradí. Společně se svým otcem Amonasrem upadne Aida do zajetí Egypťanů a jako odměnu za vítězství nabízí faraón Radamovi sňatek se svou dcerou Amneris. Na popud otce je Aida donucena za účelem snadné porážky vyzvědět od Radama, kudy potáhnou egyptská vojska. Ta je ale rozpolcena – odmítá zradit svého milého, přitom chce pomoci otci a vlasti. Nakonec Radama prosí o společný útěk do Etiopie, který souhlasí a prozradí cestu, jež nebude střežena egyptským vojskem. Vzápětí se ukáže, že Amonasro je etiopským králem, který prostřednictvím Aidy donutil Radama ke zradě. Aidě a jejímu otci se podaří uprchnout, ale Radama s přičiněním Amneris zajme stráž a ten se vydá do rukou faraóna. Amneris nabízí Radamovi záchranu, pokud se navždy zřekne Aidy. To on ale odmítá a je odsouzen k pohřbení zaživa v hrobce chrámu. Amneris prosí za jeho záchranu, ale marně. Nakonec se v hrobce objeví Aida, která se zde ukryla, aby mohla být svému milému nablízku až do poslední chvíle.
Termíny představení:
Pá 14. 8 zámek Sychrov, zámecký park, 20.00
Pá 21. 8. Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, 20.00
Čt 27. 8. Praha, Letná, 20.00
Pá 4. 9. zámek Lednice, zámecký park, 20.00
So 5. 9. zámek Lednice, zámecký park, 20.00