23. dubna 2015, Palác Žofín
V pražském paláci Žofín byli 23. dubna 2015 vyhlášeny výsledky letošního, již 22. ročníku soutěže MANAŽER ROKU.
Nejúspěšnějšími manažery v České republice se pro rok 2014 stali Ing. Daniel Beneš, MBA, generální ředitel společnosti ČEZ, a. s., a Mgr. Zuzana Ceralová Petrofová, ředitelka a jednatelka společnosti PETROF.
Kromě zástupců vyhlašovatelů soutěže MANAŽER ROKU, kteří se podíleli na výběru vítězů v rámci Hodnotitelské komise – Jaroslava Hanáka, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR, Jana Wiesnera, předsedy Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, a Pavla Kafky, prezidenta České manažerské asociace – předávali ocenění deseti nejlepším manažerům (TOP 10) také 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, ministr životního prostředí Richard Brabec a místopředseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka. Pomyslnou štafetu předali svým nástupcům Manažer roku 2013 Karel Žďárský a Manažerka roku 2013 Jaroslava Valová. Absolutním vítězům poblahopřál v rámci galavečera prezident ČR Miloš Zeman, pod jehož záštitou se soutěž koná.
Hlavními partnery soutěže byly letos společnosti Eurovia CS a Česká spořitelna.
Manažeři odvětví a další kategorie
Kromě absolutních vítězů a TOP 10 byli vyhlášeni i nejlepší manažeři 23 odvětví.
Mladým manažerským talentem se stala Ing. Monika Šimánková, Ph.D., statutární ředitelka společnosti HESTEGO a. s., narozena 29. června 1977. Podle Hodnotitelské komise soutěže efektivně řídí klíčové procesy ve společnosti a díky její kontrole společnost plně využívá všech dotačních prostředků, aniž by musela část z nich vracet.
Vynikající manažerkou malé firmy do 50 zaměstnanců se stala Mgr. Helena Štáchová z Divadla Spejbla a Hurvínka, které má 32 zaměstnanců. Narozena je 18. listopadu 1944. Vedení divadla se s úspěchem ujala v roce 1996 po smrti svého manžela Miloše Kirschnera, pod jehož režií se v minulosti vyvíjel charakter loutek Spejbla a Hurvínka.
Vynikající manažerkou střední firmy do 250 zaměstnanců se stala Mgr. Zuzana Ceralová Petrofová, která je zároveň držitelkou nejvyššího ocenění soutěže, MANAŽERKA ROKU.
Zdeněk Souček v Síni slávy
Do Síně slávy 22. ročníku soutěže MANAŽER ROKU byl uveden prof. Zdeněk Souček.
Narodil se 7. července 1932 a je považován za guru v oblasti strategického řízení, který dokázal posouvat teoretickou i praktickou aplikaci tohoto oboru. Podílel se na tvorbě stovek úspěšných strategií podniků, které tvoří páteř tuzemské ekonomiky. Jako autor a spoluautor vydal v ČR i v cizině více než dvacet knih, desítky monografií, stovky článků. Vystupoval na mnoha mezinárodních konferencích, přednášel na vysokých školách v mnoha zemích. Učil, nasměroval a motivoval tisíce studentů při svém působení v podnicích, na Vysoké škole ekonomické v Praze, v manažerských školách i v cílených tréninkových kurzech pro vrcholové manažery.
Soutěž o nejlepší studentskou esej
V soutěži o nejlepší studentskou esej na téma související s Rokem průmyslu a technického vzdělávání, která byla součástí 22. ročníku soutěže MANAŽER ROKU, obdrželi cenu vítězů Lucie Vozáková a Anežka Kolúchová z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) a Patrik Borýsek z Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). Ceny vítězům předali místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, prof. Eva Kislingerová z VŠE, která je předsedkyní Hodnotící komise soutěže MANAŽER ROKU, dále prezidentka organizace AIESEC Kristýna Langerová a zástupce společnosti StudentaMedia Jan Klusoň. Vítězové obdrželi tablet Samsung.
Akci zakončil raut a jazz
Po vyhlášení výsledků soutěže proběhlo setkání vítězů a vyhlašovatelů soutěže s vrcholnými politiky a médii, včetně posezení a přátelské diskuse s prezidentem ČR Milošem Zemanem na venkovní terase. Akci zakončil závěrečný raut v prostorách paláce Žofín a v zahradním stanu, spojený s vystoupením jazzového zpěváka Jana Smigmatora a jeho doprovodné skupiny.
Chcete vědět víc? Pro více informace navštivte web: www.manazerroku.cz.
Gender Gap 2015: Žena – Klíčový faktor úspěchu řízení společnosti a businessu
Samostatnou součástí Dne úspěšných manažerů firem, v jehož rámci byly vyhlášeny výsledky soutěže MANAŽER ROKU, byla dopolední Jarní konference České manažerské asociace ve Velkém sále paláce Žofín pod názvem Gender Gap 2015: Žena – Klíčový faktor úspěchu řízení společnosti a businessu. Věnována byla analýze Světového ekonomického fóra (WEF) o vztahu konkurenceschopnosti a podílu žen v řídích funkcích. Přednášely přední české manažerky z businessu i veřejné sféry, z nichž některé již získaly titul Manažerka roku či se uplatnily i v mezinárodním měřítku. Na konferenci vystoupily: Olga Kupec, jednatelka společnosti ABYDOS a Manažerka roku 2012, Renata Mrázová, generální ředitelka ING pojišťovny, Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR a Manažerka roku 2011, Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu, Dana Jurásková, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Helena Kohoutová, ředitelka Agentury Helas, a Biljana Weber, generální ředitelka společnosti Microsoft ČR. Formou videopozdravu pak byla přítomna eurokomisařka Věra Jourová a v diskusním panelu vystoupil kromě jmenovaných i Michel Fleischmann, prezident mediální skupiny Lagardère. Konferencí prováděl v roli moderátora charismatický Jan Mühlfeit, topmanažer společnosti Microsoft, Manažer roku 1999 a předseda Klubu Manažera roku (KMR).
Řekli o vítězích soutěže MANAŽER ROKU:
Jaroslav Hanák
prezident Svazu průmyslu ČR
„Vybírali jsme podle charakterových vlastností, manažerských schopností a našich dlouhodobých principů, které nemá žádná jiná soutěž. Vítězové měli špičkové výsledky ve všech pěti námi hodnocených oblastech, včetně produktivity práce a přidané hodnoty, o kterých se podle mne v ČR mluví málo. U obou vítězů jsme dospěli k mimořádné shodě, oba získali velmi vysoký počet bodů.“
Pavel Kafka
prezident České manažerské asociace
„Oproti loňsku byl mezi finalisty patrný větší optimismus z vývoje ekonomiky už proto, že odvahu se přihlásit dostalo více manažerů než loni. Dalším posunem je, že ve finále jsme měli 23% podíl žen. Naše kritéria hodnocení jsou jasná: osobní příspěvek manažera k dobrým výsledkům firmy či instituce a jeho úsilí o zlepšení věcí veřejných. Jde nám přece o prosperitu celé ČR, nejen starost o vlastní byznys.“
Jan Wiesner
předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR
„Vítěze jsme vybírali podle jejich výsledků v posledních třech letech, akcentovali jsme přitom ještě více než dříve produktivitu práce a základní makroekonomické ukazatele vůbec. Tedy parametry, které v jiných soutěžích postrádáme. Velký důraz jsme také kladli na společenskou odpovědnost, včetně toho, jak se firmy chovají ke svým zaměstnancům.“
Kdo jsou Manažer a Manažerka roku 2014
Ing. Daniel Beneš, MBA,
narozen 19. 3. 1970, generální ředitel společnosti ČEZ, a. s.
V roce 1993 vystudoval s vyznamenáním Strojní fakultu VŠB-TU v Ostravě a v roce 2000 získal na Brno Business School při VUT v Brně titul MBA. Po studiu zastával řídící pozice v ostravském THASu, dále ve společnostech Hedviga Group a Bohemia coal. Od roku 2004 působí v ředitelských funkcích společnosti ČEZ – od nákupu a správy po výkonného ředitele. V roce 2011 byl jmenován generálním ředitelem ČEZ, stal se také předsedou představenstva s odpovědností za řízení koncernu – Skupiny ČEZ. Současně je předsedou správní rady Nadace ČEZ. Po celou dobu působení ve společnosti ČEZ na manažerských postech, včetně funkce generálního ředitele, vykonával své povinnosti zodpovědně a kvalifikovaně. Jeho manažerská kompetence je pod neustálou kontrolou jak ze strany státu, tak i veřejnosti.
Daniel Beneš se osobně angažuje v seskupení nejvýznamnějších energetik v EU Magritte Initiative, ve vědeckých radách VŠE Praha a VŠB-TU Ostrava. Je předsedou dozorčí rady Severočeských dolů a působí v představenstvu Českého svazu zaměstnavatelů v energetice.
V dubnu 2015 byl valnou hromadou zvolen viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Mgr. Zuzana Ceralová Petrofová,
narozena 30. 9. 1968, ředitelka a jednatelka společnosti PETROF, spol. s r. o.
V roce 1992 vystudovala Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové a nastoupila do zahraniční farmaceutické firmy jako manažerka. V roce 2000 se akciová společnost Továrna na piana transformovala na soukromou rodinnou firmu PETROF. Přestože byly rodině Petrofů v restitucích vráceny pouze 4 % majetku firmy, rozhodla se získat zpět celou výrobu. Půjčila si peníze a dokoupila zbývajících 96 %. Po více než půlstoletí tím byl završen proces návratu firmy do rodinných rukou. Zuzana Petrofová se ve firmě stala nejprve vedoucí propagace, pak obchodní ředitelkou a v roce 2004 přebrala funkci jednatelky a ředitelky. Současná pozice firmy na světovém trhu, kontinuálně zlepšující se hospodářské výsledky a reálná strategie rozvoje jasně dokládají její manažerské schopnosti.
V současné době firma vyrábí přes 2000 nástrojů ročně a jasně drží evropské prvenství. Piana z PETROFu mají vysokou konstrukční kvalitu a využívá je světová umělecká špička. Zuzana Petrofová pěstuje také otevřené a férové vztahy se zaměstnanci, je důsledná a profesionálně nekompromisní. Dokázala, že „zázraky“ se dějí.
TOP 10 manažerů (v abecedním řazení)
Ing. Daniel Beneš, MBApředseda představenstva a generální ředitel | ČEZ a. s. |
Ing. Vlastislav Břízapředseda představenstva a generální ředitel | KOH-I-NOOR Holding a. s. |
Mgr. Zuzana Ceralová Petrofováředitelka a jednatelka | PETROF, spol. s r. o. |
Ing. Jan Czudekgenerální ředitel a předseda představenstva | TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s. |
Ing. Leo Dosedělpředseda | MODĚVA oděvní družstvo Konice |
Ing. Jiří Holoubekpředseda představenstva a výkonný ředitel | ELCOM, a. s. |
Ing. Josef Kubišgenerální ředitel | AGRO Jesenice u Prahy, a. s. |
Ing. Jiří Kunertpředseda představenstva a generální ředitel | UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. |
Jiřina Nepalovápředsedkyně představenstva | RENOMIA a. s. |
Mgr. Helena Štáchováředitelka | Divadlo S+H (Spejbla a Hurvínka) |