V hale číslo 17 v Holešovické tržnici začala velká dlouhodobá výstava Světy české animace, která zde potrvá až 3. července. Na návštěvníky tu čeká ukázka animačních technik, řada optických iluzí, originální kresby, obrazové scénáře, desítky loutek, rekvizity, dekorace i ukázky z animovaných filmů a počítačových her. Součástí bude také promítání 140 českých animovaných filmů.
„Animace propojuje nezměrnou lidskou fantazii s precizní technikou a řemeslem. Doposud zde byly spíše expozice zaměřené na jednotlivé osobnosti tohoto filmového oboru – Jana Švankmajera, Jiřího Trnku, Břetislava Pojara, Adolfa Borna a další. Výstava Světy české animace je však zasvěcená i scenáristům, střihačům, zvukařům, kameramanům a mnoha dalším lidem, kterým se staly filmové ateliéry od roku 1945 dodnes druhým domovem,“ říká kurátor výstavy a filmový režisér Jan Bubeníček.
„Cílem výstavy je popularizovat českou animovanou tvorbu zejména u mladší generace a poodhalit zákulisí toho, jak vznikaly namátkou třeba oblíbený seriál Chobotnice z druhého patra, nadčasové filmy Karla Zemana či oblíbené večerníčkové seriály. Na začátku takového filmu totiž musel stát nosný námět svojí formou podobný povídce. Překreslený do tzv. storyboardu napohled podobného komiksu, z nějž vyplynulo, kolik bude mít film záběrů a odkud a z jaké vzdálenosti budou snímané kamerou,“ dodávají organizátoři výstavy.
Součástí výstavy je také speciálně vzniklá instalace Cesta českého animátora od minulosti k budoucnosti, na které se podílely významné osobnosti animované tvorby jako Jiří Bárta, Pavel Koutský, Michal Žabka, Galina Miklínová, Jan Balej, Daria Kaščejeva, Denisa Grimmová, Kristina Dufková, Noro Držiak a řada dalších. Těšit se můžete i na velký Zoetrope, což je stroj, který byl předchůdcem dnešní animace.