V chebském Retromuseu začala ve čtvrtek výstava s názvem Brejle a okuliare, která připomíná opomíjený design a produkci brýlí v tehdejším Československu. Na výstavě, kterou připravil designér brýlí Ondřej Vicena, je možné zhlédnout desítky modelů. Součástí expozice je také kolekce brýlí z celého světa sběratele Viléma Rudolfa.
„Produkce brýlí v bývalém Československu je dosud neprávem opomíjenou kapitolou našeho designu a módy. Zčásti je na vině fakt, že brýle byly dlouho považovány spíše za zdravotní pomůcku, dokonce za vadu rušivě zasahující do vzhledu člověka, než za svébytný módní doplněk. V předchozích letech proběhl první průzkum této oblasti, jehož výsledky nyní shrnuje výstava v chebském Retromuseu. Díky němu se podařilo objevit jak zajímavé archivní prameny, tak shromáždit řadu artefaktů, které dokládají bohatou tradici a vynikající kvalitu československého brýlového návrhářství, a to i v porovnání se světovou produkcí,“ uvádí kurátor výstavy Ondřej Vicena.
„Výstava je zaměřena na brýlové obruby z období existence Československa. Mimo to prezentuje kolekci nejstarších brýlí z celého světa sběratele Viléma Rudolfa, na nichž vysvětluje základní genezi jejich designu, a zároveň nabízí vhled do brýlařského řemesla a používaných technologií. Některé z vystavených modelů propojuje se snímky známých osobností naší historie, jež bychom si bez jejich charakteristických brýlí dnes nedokázali představit. Jedním z hlavních cílů výstavy je upozornit na tvorbu Jaroslava Trubače, který mezi lety 1964 a 1988 navrhl nejvýraznější typy brýlových obrub, a zasadit jeho dílo do kontextu československého designu,“ dodává.
Za výstavou, která v Retromuseu Cheb potrvá až do 4. dubna 2022, stojí designér Ondřej Vicena, jenž je polovinou studia Optiqa specializující se na design brýlí a prodej starých retro brýlí z celého světa. Jejich nejvýraznějším počinem je navrhování brýlí podle významných Českých a Československých osobností. Poslední takové brýle byly inspirovány Miladou Horákovou.
Foto a zdroj: Retromuseum Cheb