Vytratily se v Česku zvyklosti práce s textilem? Kdo jsou textilní výtvarníci a kdo v současné době navazuje na znělá jména, jakými byli Inez Tuschnerová, Antonín Kýbal, Slavěna Jandová, Jaroslava Vondráčková či Zorka Ságlová?
Česká republika, respektive české země historicky vždy patřily se svým textilním průmyslem k evropským velmocem. Největší boom přineslo 19. a 20. století, kdy nastal prudký vývoj textilní výroby. Nicméně postupem času a především pak po roce 1989 s ukončením plánovaného hospodářství a také otevřením hranic širokému portfoliu výrobků ze zahraničí, došlo k poměrně rychlé likvidaci českého textilního „impéria“.
My vám přinášíme přehled současných textilních výtvarnic a designérek, které stále drží a navazují na české tradice, aby vnesly prostřednictvím textilního výtvarnictví nové myšlenky i technologie tomuto průmyslu.
Linda Kaplanová
Textilní výtvarnice a spoluzakladatelka textilního studia GEOMETR, která za svou textilní tvorbu sklidila již několik celosvětových ocenění. Linda Kaplanová vystudovala Ateliér textilní tvorby na pražské UMPRUM, vzdělání si pak nadále rozšiřovala studiem tradičních textilních technik v Indonésii. V současné chvíli působí ve studiu GEOMETR, které se zaměřuje na tradiční techniky tkaní a ruční barvení textilu používaného především v oblasti interiérového a módního designu.
Za interiérový textil získaly společně s kolegyní Klárou Spiškovou v roce 2017 a 2018 cenu Elle Deco International Design Awards a Akademií designu byly nominovány v kategorii Objev roku 2017.
Linda Kaplanová se jezdí inspirovat do kolébky tradičního textilního výtvarnictví – Indonésie. Z Jávy již přivezla několik krásných autorských látek, ze kterých vznikají limitované kolekce oděvů ve spolupráci s českými návrháři.
Petra Gupta Valentová
Absolventka Akademie výtvarných umění v Praze a Hunter College v New Yorku. Posledních pět let se intenzivně zabývá dřevotiskem – zprvu ve svých uměleckých instalacích, nyní i v rámci doktorského studia na pražské UMPRUM v Ateliéru textilní tvorby. Petra Gupta Valentová žije a pracuje v New Yorku, Praze a Džajpuru.
Věnuje se technice tradičního ručního indického dřevotisku, který patří mezi jednu z nejstarších tiskařských textilních technik na světě a českého modrotisku, v loňském roce zařazeného do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO.
U Petry je skvělé a v našem prostředí unikátní, že ve svých projektech aplikuje tzv. co-design s důrazem na etickou tvorbu. Část jejích látek vzniká tedy společně s indickými tiskařkami z Bagru, pro které organizuje workshopy, v rámci kterých vznikají originální dezény.
Více čtěte zde.